O situaci na radnici
můžete diskutovat
i na našem facebooku


Důvodem vypovězení koaliční smlouvy byla podle něj nefunkčnost koalice a dlouhodobá špatná komunikace, která vyvrcholila spory kolem volby nového tajemníka magistrátu.

ONLINE Z LIBERECKÉHO ZASTUPITELSTVA:

21.20 hodin: Zastupitelé stále diskutují o tom, jak se postavit k dvěma zakázkám se stavebními firmami, na odvolávání primátora zatím nedošlo, dá se čekat před půlnocí.
19.33 hodin: Pravděpodobnost, že na hlasování o odvolání primátora nedojde, se stále zvyšuje. Prozatím totiž pro samou diskuzi o IPMR nedošlo ani k hlasování o tomto bodě. Mimo jiné vystoupil i magistrátní právník Jan Andy s názorem, že pokud se podpis smlouvy s firmami odloží o týden, antimonopolní úřad by v případě stížnosti nezhledal porušení zákona. Ke slovu se přihlásil i Milan Šír z ČSSD, který při nekonečných diskuzích upozornil na fakt, že dle zákona o obcích je možné, aby zastupitelé odhlasovali ukončení diskuze. Nyní je přestávka, po které by se snad konečně mohlo o IPMR hlasovat.
17.25 hodin: Stále ještě koaliční strana Liberec občanům navrhuje bod, o kterém se stále diskutuje, a jímž je zrušení dvou přiklepnutých zakázek, odložit na příští jednání zastupitelstva. Chce vytvořit pracovní skupinu odborníků, která ještě jednou přehodnotí a prozkoumá smlouvy s oběma stavebními firmami. Liberec občanům poukazuje na fakt, že pokud firmy napadnou zrušení zakázek u antimonopolního úřadu, může městu hrozit pokuta až 10 milionů korun. Vyjádření jedné z firem najdete zde: SYNER

Hlasování o odvolání primátora je stále v nedohlednu.
16.24 hodin: Po další patnáctiminutové přestávce, ve které dal primátor Korytář prostor ke sjednocení názorů jednotlivých klubů, zda se bude hlasovat o jeho odvolání veřejně nebo tajně, emocemi nabité zasedání pokračuje. Hlasovat se bude veřejně. Primátor však prosadil, že nejprve proběhne jednání a hlasování o zrušení usnesení Rady města, která potvrdila dvě vítězné firmy z výběrového řízení. Ty by měly opravovat liberecké lázně a bazén.

"Chci nejprve projednat IPMR, abyste viděli, proč mě chtějí odvolat," vysvětluje Jan Korytář davu přibližně 120 občanů. To však považuje za nefér opoziční zastupitelka Dana Lysáková z KSČM, která jej krotí, aby nerozdmýchával vášně. Korytářovi příznivci nadávají bývalému vedení Liberce do zlodějů a vykřikují na jejich adresu "hanba"! Dana Lysáková je navíc přesvědčená, že současný primátor zasedání využívá coby volební kapmaň. Důkazem toho má být i fakt, že vyzval občany, aby se k jeho odvolání vyjádřili v diskuzi, což je jejich zákonná možnost.

Pokud každý ze 120ti přítomných občanů využije možnosti tříminutového vyjádření, není jisté, zda dnes na bod hlasování o odvolání dojde.
15.15 hodin: Šéf klubu zastupitelů ČSSD Martin Sepp navrhl jako mimořádný bod jednání odvolání primátora Jana Korytáře, náměstka Jaromíra Baxy a členku Rady města Květu Morávkovou.

Přihlížející občané, kterých se na zasedání sešly přibližně čtyři desítky, po návrhu Martina Seppa nesouhlasně pískali. Vladislav Chvála, zastupitel za Změnu pro Liberec se zastal primátora a prohlásil, že chce slyšet skutečné důvody návrhu odvolání s připomínkou, zda nejde o souvislost s projekty IPMR. Přijde mu podivné, proč je odvolání načasováno právě na dnešní zastupitelstvo.

Odvolání současného primátora, Baxy a Morávkové se rozhodli veřejně podpořit dva členové koalice z Unie pro sport a zdraví, Jiří Rutkovský a Ladislav Dzan. Třetí členka této strany, Zuzana Kocumová, řekla, že bude hlasovat proti odvolání. Jan Korytář upozornil, že v minulosti mu bylo vytýkáno pozdní dodávání materiálů ostatním zastupitelům, proto se rozhodl, že dá zúčastněným čas se s návrhem na odvolání seznámit. Vyhlásil proto dvacetiminutovou přestávku.

„Primátor se obklopuje svými lidmi, rozhoduje sám, o ničem se s námi neradí, jakoby nás jako koaliční partnery už nepotřeboval,“ řekla již před časem náměstkyně Martina Rosenbergová (ČSSD). Právě personální politika primátora Jana Korytáře (SZ) je hlavním důvodem toho, proč sociální demokraté ve čtvrtek 31. března vypověděli koaliční smlouvu na liberecké radnici. Poslední kapkou do poháru, který nakonec přetekl, byla osoba nové tajemnice Aleny Dvořáčkové.

Tu vybral podle tří stran ze čtyřčlenné koalice v podstatě primátor sám, a podle nich jde o osobu, která je s ním spjatá už třeba tím, že mu pomáhala v předvolební kampani. Jak už dříve uvedla Martina Rosenbergová, několikrát tak po sobě Jan Korytář porušil koaliční smlouvu. Její názor sdílí všech sedm zastupitelů za ČSSD. Proto se rozhodli, že koalici opustí.

„Personální politika je ten největší problém, ale mezi námi jsou i další neshody. Fungování města takhle dál nejde, proto jsme koaliční smlouvu vypověděli,“ zdůraznil vedoucí klubu zastupitelů ČSSD a současně náměstek hejtmana Libereckého kraje Martin Sepp. „Je víc věcí, které nám vadí, mně osobně třeba i krácení příspěvku zoologické zahradě. Všichni se fotí u tygrů, a pak jim vezmou peníze,“ dodal zklamaně.

O vypovězení koaliční smlouvy nyní jednají i ostatní strany, což potvrdil náměstek Jiří Šolc (Liberec občanům).

Jak doplnil Martin Sepp, kdo nyní získá v zastupitelstvu větší podporu, ustanoví novou koalici. Nevylučuje ani, že na dnešním jednání zastupitelů bude primátor Jan Korytář odvolaný ze svého postu. „My jsme ochotní jednat se všemi stranami, které jsou v zastupitelstvu,“ řekl. To znamená, že ČSSD nevylučuje ani případné dohody s ODS a KSČM. Martin Sepp současně odmítl komentovat, jestli by mohla do primátorského křesla usednout Martina Rosenbergová.

Ke zveřejněným informacím z ČSSD primátor Jan Korytář uvedl: "Ve čtvrtek v 13,07 hod jsem od zástupce ČSSD obdržel výpověď koaliční smlouvy. Důvodem je údajně jmenování nové tajemnice úřadu Aleny Dvořáčkové. Z tohoto stanoviska jsem ale na žádost koaličních partnerů ustoupil již předevčírem v noci – bez odpovědi. Záhy poté co jsem výpověď koaliční smlouvy obdržel, začala ČSSD a ODS přímo na radnici jednat o nové koalici, která se bude opírat právě o tichou podporu ODS.

Na jednání zastupitelstva chtějí navrhnout odvolání všech zástupců Změny pro Liberec z rady města. Dnes má zastupitelstvo rozhodovat o primátorem pozastaveném usnesení rady, které potvrzuje vítěze výběrových řízení na projekty za téměř půl miliardy korun. To je podle mého názoru i pravý důvod pokusu o mé odvolání.

Rád bych pozval liberecké občany na jednání dnešního zastupitelstva, které začíná od 15,00 v budově historické radnice. Přijďte si udělat vlastní názor na vzniklou situaci přímo na radnici."

Koalici ve stotisícovém Liberci po volbách vytvořila vítězná Změna pro Liberec s ČSSD, Unií pro sport a zdraví a uskupením Liberec občanům. V devětatřice­tičlenném zastupitelstvu měla většinu 25 hlasů. Ztráta sedmi hlasů ČSSD je velkým oslabením, co to přinese, ukáže dnes jednání zastupitelstva, které začíná v 15:00. Spekuluje se o odvolání primátora Jana Korytáře ze Změny pro Liberec.

Složení libereckého zastupitelstva

Koaliční strany
:

Změna pro Liberec - 9

ČSSD - 7

Unie pro sport a zdraví - 3

Liberec občanům - 6

Opoziční strany:

ODS - 8

KSČM - 3

Věci veřejné - 3

(s využitím čtk)

O dalším dění budeme průběžně informovat.