Předčí Liberec někdejší „Paříž severu" a bižuterní kolébku Jablonec nad Nisou? Záleží hlavně na úhlu pohledu. Liberec díky velikosti nabízí více možností v několika ohledech, jak vyplývá z našeho srovnání, Jablonec je zato levnější.

Také situace na trhu s nemovitostmi je rozdílná. Zatímco Jablonec nabízí až na výjimku v podobě sídliště na úpatí Prosečského hřebene a nové zástavby na Vrkoslavicích byty spíše ve starší a panelové zástavbě, V Liberci nová výstavba roste a nabídka je veliká. To se odráží i na jejich cenách. Co se průměrných platových podmínek týká, menší Jablonec opět zaostává. Překvapivě jsou tam podle statistiky ale vyšší platy pro učitele nebo odborníky v elektrotechnice. Pod Ještědem je větší pravděpodobnost uspět při hledání práce.

Ne vždy znamená více také lépe

„Jsou věci, které ovlivňují kvalitu života stejným způsobem, ale těžko se kvantifikují. Sem patří například úroveň sportovního a kulturního vyžití, množství zeleně ve městě nebo sousedské vztahy. Když jsou v jednom městě dva „kulturáky" a v jiném jen jeden, automaticky to neznamená, že první město má lepší úroveň kultury. Musí se vzít v potaz, jak jsou velké, kolik pořádají akcí a pro jaké publikum," říká Milan Damborský, který na VŠE vede tým lidí pracujících na srovnávací studii.

Za pravdu mu dává i jeden z námi dotazovaných Jablonečanů. „Při stěhování tenhle problém, jestli Jablonec nebo Liberec, řeší asi každý. Já dal přednost Jablonci, protože se mi tady víc líbí. Po práci máte kam zmizet do přírody a Liberec je pro mě osobně už moc megalomanský. Nabízí víc možností, ale dojet se tam dá vždycky," říká devětadvacetiletý Honza, který v Jablonci žije už pátým rokem.

„Jablonec je klidnější a je tam na rozdíl od Liberce čistá přehrada a město se stará o její okolí, o tom se může Liberečákům jen zdát, ale Liberec je zkrátka město, které víc pulsuje," oponuje mu pětačtyřicetiletý Tomáš.

Bydlení: V Libereckém kraji se prodávají jedny z nejlevnějších bytů v republice. Cena nemovitostí závisí především na ekonomické stabilitě regionu. „Pokud mají lidé práci a stálý výdělek, ceny stoupají, protože po bytech je větší poptávka. Pokud je zájem kupců nízký, ceny jdou dolů," vysvětluje Radek Farkaš, z realitní kanceláře RE/MAX Gold v Jablonci nad Nisou. Jak si na realitním trhu stojí obě města? O více než 6000 korun je metr čtvereční dražší v Liberci. Převažuje nová zástavba, která stále vzrůstá. V Jablonci se sice prodávají levnější byty, většinou se ale jedná o starou zástavbu. „Jablonec má sice rozvinutou infrastrukturu, ale nestaví se tam nové byty. Bydlení je zastaralé, převažuje ještě komunistická výstavba," říká Radek Farkaš. 

Srovnávací tabulka měst Jablonce nad Nisou a Liberce.

Obchody: Větší výběr má Liberec

Zatímco před rokem 1989 táhla nabídka zboží Liberečany do jabloneckého Tuzexu, dnes se situace obrátila. Jablonecké láká zejména velké nákupní centrum OC Nisa, kde najdou širší nabídku zahraničních značek. Za nimi míří i do OC Forum v centru Liberce. Do Liberce musí lidé z Jablonce i pokud si chtějí projít nabídku řetězců Globus nebo Baumax. Nabídku obchodů v Jablonci rozšířil nedávno otevřený market pro kutily OBI i menší obchody s bytovými doplňky (JYSK ) nebo s módou. Jejich otevření na okraji města však vylidnilo centrum. VJablonci n. N. je zato větší nabídka kvalitních sportovních značek tuzemské výroby (ELEVEN) a další.

Srovnávací tabulka měst Jablonce nad Nisou a Liberce.

Kriminalita: Bezpečnější je Jablonec

Srovnávací tabulka měst Jablonce nad Nisou a Liberce.

Větší šance na práci je v Liberci

V Libereckém kraji je šestá nejvyšší nezaměstnanost v republice. Na Liberecku je s 8,5 procenty nejvyšší nezaměstnanost v kraji. Jablonec je na tom se 7 procenty mnohem lépe. V Liberci hledalo k poslednímu červenci téměř deset tisíc lidí (9949 osob, z toho 5417 žen), v Jablonci necelá polovina (4479 osob, z toho 2405 žen) V rámci kraje tam žije nejméně lidí bez práce.

Srovnávací tabulka měst Jablonce nad Nisou a Liberce.

Zaměstnání se tam ale shání nejobtížněji. Na jedno volné místo připadá 19,3 uchazečů. Výrazně širší nabídka pracovních pozic je oproti tomu na Liberecku, kde o jedno místo soupeří podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu zhruba 7 lidí (6,9).

Nárok na podporu uplatňovalo v Liberci 2805 osob bez práce, na jabloneckém úřadu práce splňovalo podmínky pro výplatu dávek k poslednímu červenci letošního roku 777 lidí.

Jak jsou na tom obyvatelé sousedících měst s výší platů?

Ve výši průměrného platu vítězí o 900 korun krajské město, v němž sídlí většina institucí a úřadů. Lidé středního věku jsou na tom ale platově lépe v menším Jablonci.

„V Liberci se daří lépe téměř všem věkovým skupinám. Pokud vám ale je mezi 45 a 54 lety, více si vyděláte v Jablonci," říká business analytik serveru Platy.cz Zdeněk Němec.

Srovnávací tabulka měst Jablonce nad Nisou a Liberce.

Liberec válcuje Jablonec ve výši platu podle vzdělání. „V krajském městě je plat vždy o pár stovek vyšší. Jen v případě lidí s nejnižším vzděláním je rozdíl 1700 korun. Lidé s nástavbou nebo vyšším odborným vzděláním si v Liberci vydělají dokonce o 3500 tisíc víc," upozorňuje Němec.

V jednotlivých oborech bývají rozdíly v kraji minimální. To ale neplatí pro Liberec a Jablonec. Platy se tam liší dokonce až o devět tisíc korun. „V průmyslu, hlavně v tom elektrotechnickém, si o šest až devět tisíc více vydělají lidé pracující v Jablonci. Na více peněz si překvapivě přijdou i jablonečtí učitelé. Ve většině oborů je však víc peněz na Liberecku. Tam mají vyšší platy stavbaři nebo IT specialisté," dodává analytik Zdeněk Němec.

O 5200 berou více Liberečané pracující ve výrobě plastů, o 4200 více vydělávají na Liberecku i stavaři.

Srovnávací tabulka měst Jablonce nad Nisou a Liberce.

IT specialistům se také lépe žije na Liberecku,v průměru zde vydělávají o 3400 více. V průměru o 2000 více mají také Liberečané pracující v bankovnictví. Naopak ti, kteří pracují s kovy, se mají lépe na Jablonecku.

Srovnávací tabulka měst Jablonce nad Nisou a Liberce.

Volný čas. Jaká je nabídka v kultuře i sportu?

Sport: Obě města vychovala šampiony

Liberec i Jablonec nad Nisou patří mezi mezi nejvýznamnější sportovní bašty v republice a vyrostla v nich řada světových šampionů a olympijských medailistů.

Z poslední doby jmenujme dvě špičkové atletky: jabloneckou rodačku, oštěpařku Barboru Špotákovou, světovou rekordmanku, která je mistryní světa i Evropy a dvojnásobnou olympijskou vítězkou. A libereckou rodačku Zuzanu Hejnovou, mistryni světa na 400 m překážek, která se již stejně jako Špotáková stala vítězkou ankety o Nejlepšího sportovce roku v ČR.

V zimních sportech se Jablonec může chlubit výtečnou skupinou biatlonistů v čele s Ondřejem Moravcem a Gabrielou Soukalovou, kteří mají medaile z letošního ZOH v Soči. Odtamtud pak přivezla dokonce zlato snowboardistka Eva Samková z Dukly Liberec.

U kolektivních sportů panuje tradiční rivalita mezi prvoligovými fotbalovými kluby. V posledních letech se více dařilo Slovanu Liberec, ale v nové sezoně je v tabulce výše Baumit Jablonec.

Příznivci kolektivních sportů jsou na tom o něco lépe v Liberci, kde mohou chodit na extraligový hokej (Bílí Tygři), volejbal (Dukla) a florbal (muži FBC, ženy Crazy Girls).

Kultura: Nabídka se doplňuje

Jak je to s nabídkou kultury? V oblasti divadla se nabídka dobře doplňuje. Liberec má v Divadle F.X.Šaldy tři vlastní soubory operu, činohru i balet . Město si tím udržuje kulturní podhoubí, tak jak se na metropoli patří. Ročně nabídne hned několik premiér. V Jablonci si zase můžete vybrat z kvalitní nabídky zájezdových představení především pražských divadel. V oblasti dětského divadla jsou na tom bezesporu lépe liberecké děti, které už po generace kulturně vychovává jedna z nejlepších loutkových scén u nás Naivní divadlo.

Zajímavé srovnání dětské produkce s českou i zahraniční scénou nabízí festival Mateřinka., který se v Liberci pořádá každý druhý rok.

Kino.Kdo má rád „popcornovou kulturu" filmových představení , míří do dvou multikin obě jsou v Liberci. Jablonec oproti tomu nabízí v klubovém kině Junior kvalitní snímky a zajímavosti ze světové kinematografie, na které se zase jezdí z Liberce.

Hudba. Když pomineme libereckou Tip sport arenu, která díky své kapacitě může nabídnout velké projekty, je na tom v oblasti hudební nabídky možná o něco lépe Jablonec. Ze srovnání nabídky obou kulturních domů (Eurocentrum v Jablonci x Kulturní dům Liberec) vychází o něco lépe první jmenovaný, který má zajímavější dramaturgii. Zajímavým jabloneckým projektem jsou Otevřené kostely, které pravidelně nabízejí v letní sezóně zajímavá setkání s klasickou hudbou v netradičním prostředí sakrálních staveb. Liberec se naopak letos podruhé zařadil mezi pořadatele jazzového festivalu Bohemia jazz fest.

Ze srovnání knihoven v obou městech vychází jednoznačně Krajská knihovna v Liberci. V oblasti výtvarného umění také bezkonkurenčně vítězí Liberec, kde se letos otevřely nádherné prostory Oblastní galerie ve zrekonstruovaných prostorách bývalých městských lázní. Možná inspirace pro Jablonec, kde také jedny chátrají.

ANKETA: Které město je podle Vás lepší? Liberec, nebo Jablonec n. N.?

Aneta Havičová, 21 let, studentka

Sice jsem chodila do Jablonce do školy, která byla dobrá, ale určitě se mi více líbí v Liberci, protože je tu méně Romů. Co se týče kultury, je v obou městech je podle mě situace stejně špatná.

Jan Hvězda, 41 let, obchodní zástupce

V Jablonci se mi více líbí, je tam lepší vyžití pro rodiny s dětmi, které v Liberci postrádám. V Jablonci je na každém rohu nějaké hřiště a cesty pro in-lajn. Tady se dá jet tak maximálně do Lidových sadů.

Jaromír Kobr, 70 let, důchodce

Mně se líbí, že v Liberci je více prostoru, jsou tu větší náměstí. To v Jablonci je hodně domů na sebe naplácaných. Počasí je tu také lepší, v Jablonci je větší zima než tady. V Liberci se mi prostě líbí více.

Olga Hladíková, 80 let, důchodkyně

Na Liberci se mi líbí radnice, tak pěknou ji tedy v Jablonci nemají. Když srovnám kulturní stránku, tak se mi líbí jablonecké divadelní hry, které mi přijdou zajímavější, než ty z libereckého divadla.

Lenka Poličová, 22 let, studentka

Mně se na Jablonci více líbí jejich přehrada, chodím se tam koupat častěji než v Liberci., kde je špinavá voda. Naopak Liberec je čistější město a máme tu méně Romů. Také radnice je v Liberci hezčí.

Romana Bláhová, 56 let, učitelka

Liberec má určitě lepší kulturní zázemí, také tu máme vysokou školu, kterou Jablonec nemá. Takže město je vzdělanější. Naopak Jablonec má lepší přehradu na koupání.