„Holky blbnuly a nafukovací křidélka si jedna z nich dala na kolena. Jenomže jí sklouzla ke kotníkům a šla hlavou pod vodu,“ popisuje maminka desetileté hubené dívky nepříjemný zážitek z letošního léta. „Lenka se naštěstí jen pořádně napila vody, seděla jsem na břehu hned u vody a byla jsem u ní ve vteřině,“ dodává matka.

Na relativně nízkém počtu zásahů u vodních ploch měl podle záchranářů vliv ten fakt, že letošní léto mělo jen málo opravdu teplých dní, kdy byly pláže doslova obleženy. I přesto u vody v Libereckém kraji vyhasly od června čtyři životy.

V pátrání pomáhá často i vrtulník

Proč šel v červnu k nádrži, z níž v Příchovicích čerpají v zimě vodu pro sněžná děla, sedmatřicetiletý muž, se již nepodaří zjistit. Zřejmě nešťastnou náhodou uklouzl a z břehu sjel do vody. „První prázdninový měsíc utonula jednaosmdesátiletá žena v Loučkách na Turnovsku,“ doplnila tragickou statistiku mluvčí krajských záchranářů Lenka Markovičová.

Tragicky skončila minulý týden návštěva koupaliště ve Sloupu v Čechách pro teprve patnáctiletého hocha. Ten zřejmě vinou náhlé zdravotní indispozice utonul. I přesto, že jej po jeho zmizení okamžitě začali hledat přítomní návštěvníci a přivolaní hasiči, podařilo se jej najít až po 45 minutách. „Bohužel mu lékař již nemohl pomoci,“ řekla Markovičová.

V letošní prázdninové sezoně se jedná již o druhé utonutí na Českolipsku. Prvním byl třiačtyřicetiletý cizinec, který utonul v Máchově jezeře počátkem června.

U případů utonulých někdy také zasahuje vrtulník lékařské služby. Jak vysvětlil ředitel ZZS Libereckého kraje Stanislav Mackovík, jejich helikoptéra může být na místě během několika minut, zatímco vrtulník policie létá z Prahy, takže má doletový čas nejméně dvacet minut. „Pokud je vodní nádrž mělká, vidí ho posádka i bez termovize a může pomoci,“ vysvětlil Mackovík, jak probíhá spolupráce zdravotnických záchranářů s policisty.

Hazard i zbrklost se nevyplatí

K řadě úrazů dojde skutečně nešťastnou náhodou. „Například v Hradčanech u Mimoně se v červenci šestačtyřicetiletý muž při jízdě na kajaku řízl do prstu až na kost. Transportovali jsem jej na českolipskou chirurgii,“ uvedla Markovičová. V druhém prázdninovém měsíci přecenil sedmiletý chlapec zrádnost vody v Josefově Dole a skončil na jablonecké JIPce.

Nejvíce úrazů bylo podle Markovičové po pádu nebo po skoku do vody.

Jediná dvě vážnější zranění na Liberecku za prázdninové měsíce zaznamenali záchranáři Aquapark v Babylonu. „Devatenáctiletý mladík skončil v červenci po pádu s poraněnou rukou na chirurgii. V srpnu zase jedenáctiletý chlapec vrazil hlavou do zdi. S otevřenou ránou skončil na oddělení ORL liberecké nemocnice,“ popsala mluvčí liberecké záchranky Lenka Markovičová.

Uklouznutí v bazénu bylo také důvodem pro výjezd sanitky se zdravotníky k jedenáctiletému chlapci v České Lípě. Podle poskytnutých záznamů si způsobil otevřenou ránu na hlavě. Ze stejného důvodu převezli zdravotníci šedesátiletého muže z jabloneckého bazénu do nemocnice v srpnu. Ten si ale po pádu poranil rameno a paži.

Skákání do vody se nemusí vyplatit

Jak evergreen zní před každou letní sezonou varování nejen vodních záchranářů: „Dejte pozor při skákání do vody.“ Dvakrát jela sanitka k mužům se zraněnou hlavou po skoku do vody na Máchovo jezero.

Zřejmě jako magnet přitahuje náctileté k hrdinským skokům hráz jablonecké přehrady, přestože moc dobře vědí, že je to nejen zakázané, ale především nebezpečné. Hned několikrát za sebou se takto bavila jedenáctičlenná partička v pátek odpoledne.

„Hromadné skoky z hráze jsem zaznamenal letos dvakrát,“ potvrdil hrázný Jiří Chmelař s tím, že už ani nealarmuje jablonecké strážníky. „Buď by nepřijeli vůbec, nebo pozdě,“ dodal.

Záchranáři nemají oporu v zákoně

Že se z hráze skákat nesmí, lidé vědí. Upozornění je napsáno na několika tabulích umístěných kolem celé přehrady. Bezprostředně na hrázi zákazy chybějí. „Cedule tam byly, ale vydržely tak dva dny. Někdo je ukradl,“ poznamenal hrázný.

Ani členové Vodní záchranné služby, kteří dohlížejí na bezpečnost u jablonecké přehrady, se skokany či jinými výtržníky příliš nezmohou. Nemají oporu v zákoně.

„Je to patová situace. My je můžeme maximálně napomenout a domluvit jim, že to, co dělají, je nebezpečné,“ povzdechl si Michal Vrba, člen jablonecké Vodní záchranné služby. Dodal, že mohou zavolat policii či strážníky: „Ale ne ty lidi do jejich příjezdu na místě zadržet.“

Co dělat při záchraně tonoucího

Platí zásada, že při tahání tonoucího nesmí zachránce ohrozit svůj život. Mějte na paměti, že ten, kdo se topí, má obrovskou sílu a snaží se zachytit všeho, tedy i vás. I dítě je schopné stáhnout dospělého pod vodu. Proto je lepší, když tonoucího tahají dva. Pokud je to možné, podejte mu větev, lehátko a podobně, aby se mohl zachytit předmětu. Resuscitaci už přímo ve vodě mohou provádět pouze odborníci.

Když zachránce dostane tonoucího na břeh, položí ho na záda pokud možno na rovnou tvrdou podložku nebo plochu a zakloní mu hlavu (tím se uvolní i zapadlý jazyk, pokud byl zapadlý) . Jestliže nic v dutině ústní nemá, tak ji nečistíme.

Pak provádíme resuscitaci: masáž srdce a dýchání z úst do úst v poměru 30:2, tedy 30 masáží a 2 vdechy.

Ze všeho nejdříve je nutné zavolat záchranku, protože každý, kdo se topil (i když byl celou dobu při vědomí), musí do nemocnice. I několik hodin po události mu hrozí další zdravotní komplikace.