Z krizového scénáře se stala drsná realita. Řediteli jablonecké nemocnice doputovaly na stůl výpovědi lékařů, kteří se zapojili do protestní výzvy Děkujeme, odcházíme. Výsledek? Končí 39 lékařů z celkových 103.

Vedení nemocnice teď čeká řada složitých jednání a především řešení otázky, co nastane v první březnový den, kdy více než třetina současných lékařů nepřijde do práce.

„Situace je vážná. Požadavky lékařů sice chápeme, ale nesouhlasíme se zvolenou formou protestů a nepodporujeme je. Doufám, že během ledna a února se podaří s nastalou situací něco udělat, ale připravujeme se také na scénář, kdy bychom od března museli omezit neakutní, tedy plánovanou péči,“ komentoval ředitel jablonecké nemocnice Vít Němeček.

Výraznější omezení by nastala především na čtyřech odděleních, která budou odchodem lékařů zasažena nejvíc – ARO, chirurgie, pediatrie a gynekologicko porodnické.

„Ostatní oddělení zasáhne vzniklá situace buď částečně nebo vůbec. V každém případě mají končící lékaři dvouměsíční výpovědní lhůtu, takže ještě během ledna a února nebude péče na jednotlivých odděleních nijak omezená,“ sdělila mluvčí nemocnice Petra Krajinová.

Požadavek protestujících lékařů byl jasný. „Když bych měl mít volné víkendy, vychází mi to teď v prosinci na šestnáct hodin práce denně. To hovoří za vše.

Standardně bych měl odpracovat sto šedesát osm hodin, ale budu jich mít tři sta sedmnáct,“ uvedl na svém příkladu lékař jablonecké nemocnice a zároveň předseda Lékařského odborového klubu v Libereckém kraji Petr Rota.

Jemu i dalším protestujícím se nelíbí hlavně to, že platy lékařů dosahují střední třídy většinou právě díky přesčasům.

„Řada lékařů skoro nezná své rodiny. Mnozí mívají už v březnu vyčerpaný roční limit přesčasových hodin,“ podotkl Rota. Lékaři proto chtěli, aby jim vláda navýšila základní platy, a to podle zkušeností v rozmezí od jeden a půl násobku až do trojnásobku průměrné mzdy.

Ta činí aktuálně 23 655 korun, přičemž průměrný plat lékaře v jablonecké nemocnici loni dosahoval 57 200 korun. Jenže vláda lékaře nevyslyšela. Podle mluvčí nemocnice Petry Krajinové jim sama nemocnice ani zřizovatel pomoct nemohou.

„Z obou stran není možné lékařům vyhovět. Jejich požadavek se totiž rovná devadesáti milionům ročně, což pro představu činí patnáct procent našich celkových nákladů,“ podotkla Krajinová. Přesto se vedení nemocnice chystá s lékaři, zřizovatelem a dalšími institucemi nadále jednat.

Sami lékaři si uvědomují, že najít práci v oboru pro ně teď nebude jednoduché. V zahraničí pro čtyři tisícovky českých lékařů volná místa nebudou. „Mnozí včetně mě budou muset buď změnit obor, přejít do soukromého sektoru nebo si poradit jinak,“ řekl Deníku Petr Rota.

Přesto podle něj tato akce byla jediným logickým vyústěním dlouhodobé situace v nemocnicích.