„Společné nasazení kynologů bylo předmětem taktického cvičení složek Integrovaného záchranného systému," informovala krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Na místě se sešly celkem tři kynologické týmy HZS Libereckého kraje a 3 týmy kynologické skupiny Policie ČR. Jejich úkolem bylo v simulované pátrací akci nalézt v nepřehledném terénu, který čítal velikost zhruba 25 hektarů několik pohřešovaných osob.

VŠICHNI POHŘEŠOVANÍ BYLI ZACHRÁNĚNI

Týmy byly velmi úspěšné. Do 20 minut se jim podařilo najít všech pět figurantů v přidělených pěti hektarových sektorech. Za hasičský tým se tohoto cvičení zúčastnil Pavel Málek se psem Charlie, svou fenku Bellu nasadil nový člen týmu Václav Vančura a poslední pátrací tým tvořili Pavel Viták se psem Harrym. „Ti se připravují na získání kategorie praktického použití služebního psa pro sutinové a plošné vyhledávání," dodal tisková mluvčí.

KYNOLOGY VYUŽÍVAJÍ VELMI ČASTO

Cvičení bude mít i svou druhou etapu, která bude zaměřená na přepravu kynologů se psy do místa nasazení s využitím vrtulníku PČR. Mimo jiné budou nacvičovány postupy pro bezpečné nastupování a vystupování. „Toto cvičení rozhodně splnilo svůj účel a bylo pro členy kynologických týmů přínosem," shrnula mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová.

Nasazování psovodů je přitom u nás velmi časté. Psi pomáhají při odhalování drog, výbušnin nebo zlodějů, někteří z nich mají specializaci na odhalování akcelerantů u požárů. Minulý čtvrtek například policejní kynologové pátrali po ztraceném seniorovi na Dolní Černé Studnici. V tomto týdnu zase hledali mladou dívku z Albrechtic.