Chvíli po desáté hodině dopolední otřásl Základní školou v ulici Školní v Železném Brodě výbuch.

Zatím to ještě nikdo neví, ale výbuch způsobila technická závada na plynovém kotli. Zřítila se část konstrukcí, která zavalila tři osoby, hoří.

Ihned je zalarmován Integrovaný záchranný systém. Na místo jako první přijíždí železnobrodští hasiči v závěsu s profesionály ze Semil.

Personál školy vyvádí děti ven, shromaždiště mají na hřišti nedaleko školy.

Je uzavřen přívod plynu, hasiči rozvinují hadice, další v plynových maskách vstupují do objektu.

Požár je naštěstí ohraničen jen na prostor kotelny, ale do objektu pronikají zplodiny hoření. Hasiči nacházejí první raněné a uvězněné, venku zatím zdravotničtí záchranáři staví stan a připravují se na nápor zraněných.

Dvacet minut po nahlášení začíná hašení kotelny. V závalu je nalezeno jedno bezvládné tělo.

Na místo přijíždí i psovod se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání zavalených osob. Zanedlouho dává svému pánovi pokyn, kde přesně hledat. Vskutku, nalezen první živý zavalený, zanedlouho i druhý, mezitím hasiči vyprošťují ze sutin další bezvládné tělo.

Ze školy v doprovodu hasičů stále vycházejí další a další zranění.

Když se zdá, že v závalu ani v kotelně nikdo není, zjišŤuje se, že tři děti chybí. Znovu je nasazen pes. Tři děti jsou za chvíli ze školy venku. Lekli se výbuchu a strach je zahnal do úkrytu. V poledne je konec.

Integrovaný systém si na škole vyzkoušel součinnost svých složek. Akci sledovaly i děti ze školy. „Koukej, koukej, jak je Jirka namaskovanej,” smály se děti namaskovaným zraněním svých kamarádů. Však ony by se nesmály…