Nefunguje ani semafor poblíž křižovatky Palackého s ulicí U Kostela. „Tady přecházejí děti do školy, je to nebezpečné. Vůbec netušíme, proč semafor nefunguje,“ popsala Jablonečanka Lenka Novotná.

„Vedení radnice si je tohoto nedostatku vědomé, avšak vina není na jeho straně. Semafory nejsou v provozu kvůli požadavku dopravního inspektorátu spustit semafory až v okamžiku, kdy bude vodorovné značení kompletní,“ vysvětlila mluvčí magistrátu Jana Fričová.

Doba stavby se však prodlužuje, zhotovitel se dostává s realizací do prodlení a město mu vyměřuje penále za každý den, neboť část od sídla hasičů po křižovatku Palackého a U Přehrady měla být hotová 16. září.

Rozkopaný Jablonec. Nejvíce je to vidět na průtahem městem v ulici Palackého.
FOTO: V Palackého ulici stále staví, jabloneckou křižovatku opět rozšíří

V současné chvíli se dokončuje vodorovné značení, červené pruhy s piktogramy pro cyklisty a přechod pro chodce u křižovatky Palackého a U Kostela, kde je třeba přeznačit směrové pruhy, umístit stop čáry a dokončit také přechod poblíž křižovatky Palackého a Čelakovského.

„Realizaci značení očekáváme v nejbližších dnech s ohledem na klimatické podmínky,“ dodal Petr Mikulášek z oddělení přípravy a realizace investic. Naopak druhá část projektu cyklopruhů vedoucí od světelné křižovatky po Horní náměstí pokračuje zatím dle harmonogramu.

Výkop za výkopem

Jablonec je dopravními omezeními sevřen ještě více než loni, kdy se magistrát obyvatelům omlouval. „Je zajímavé jet přes město. Kamenná rozkopaná, Palackého rozkopaná, Liberecká rozkopaná, Vysoká rozkopaná,“ poznamenal Petr Heinrich.

V Palackého ulici, která je jedním z hlavních tahů přes Jablonec mezi Libercem a Tanvaldem, se děly opravy už v loňském roce. Tehdy tu způsobovaly velké kolony vozidel. Letos se přistavují cyklopruhy a opravují se chodníky.

Ulice Palackého, kudy vede doprava na Liberec i Tanvald a Harrachov.
V Palackého ulici v Jablonci se bude stavět, potěší to cyklisty

Pokračování cyklopruhů podél jedné z nejvytíženějších dopravních tepen Jablonce bude stát celkem 40 milionů korun. První etapa za zhruba 15 milionů zasahuje část ulice od Horního náměstí po semafory na křižovatce s ulicí U Přehrady. Druhá potom od zrekonstruované světelné křižovatky s ulicí Riegrova po přejezd přes Bílou Nisu v Rýnovicích. „Tady je hlavní změna pro cyklisty. Nebudou už muset projíždět po hlavní silnici, ale přejedou Nisu po lávce,“ přiblížil náměstek primátora Petr Roubíček.

Nad rámec plánovaných oprav a pokládek finálního povrchu se pracovalo v těchto dnech také v ulici Korejská. „Jakmile techniku na stavbě jednou máme, je třeba ji co nejvíce využít. Proto se odstranil starý a narušený povrch v Korejské ulici, a to od křižovatky s ulicí Máchovou po hotel Na Baště. Kromě nového asfaltu tu pak bude nový přechod pro chodce včetně vydlážděného chodníku před hotelem,“ popsal vedoucí oddělení přípravy a realizace investic jabloneckého magistrátu Pavel Sluka.

Dobrá zpráva

Nový asfalt ukončil komplikovaný průjezd křižovatkou ulic Kamenná, Smetanova, Hasičská a Mírové náměstí u jablonecké radnice. Křižovatka je od čtvrtka minulého týdne znovu průjezdná, ulice Kamenná ještě zůstane uzavřená, nové povrchy z kamenné dlažby však ukončí rozsáhlou rekonstrukci o rok dříve. „Moc se omlouváme obyvatelům i provozovatelům obchodů a služeb v této části města za komplikace.

Snažíme se v současné době o to, abychom vše dokončili ještě letos a tím zkrátili původní harmonogram stavby o rok. Počasí nám zatím přeje, proto věříme, že se náš úmysl podaří a příští rok už nebudeme muset do ulice Kamenná zasahovat. Jablonečany prosíme ještě o trpělivost,“ dodal Sluka.