Jezdíme sem třetím rokem. Od Turnova až do Líšného je to krásná trasa, kterou zvládnou i menší děti. Klid, pohoda, ovečky kolem na lukách, prostě paráda,“ usmívá se Viktor Sláma z Jablonce. Řeč je o cyklostezce Greenway Jizera, jejíž úsek mezi Turnovem a Líšným je vskutku navštěvovanou turistickou trasou.

Monitoring návštěvníků Greenway Jizera přinesl zajímavá čísla. „Za období červen – září se na stezku vydalo neuvěřitelných 104 508 turistů – cyklistů a pěších. Nejfrekventovanějším dnem v týdnu byla sobota,“ přiblížila Lucie Rakoušová ze Sdružení Český ráj, které je koordinátorem výstavby obří cyklostezky, která by jednou měla vést podél celého toku řeky Jizery. Měření zajišťuje Liberecký kraj pomocí automatického sčítače, který je umístěn v úseku Malá Skála – Turnov.

K udržení návštěvnosti je podle sdružení potřeba pokračovat v rozvoji cyklostezky. „Především ve směru z Líšného do Železného Brodu,“ uvedl. Cyklotrasa Greenway Jizera by v budoucnu měla vést od pramene řeky až po soutok Jizery s Labem. V Libereckém kraji jsou kromě trasy od Turnova hotové zatím jen úseky ve Svijanech a Semilech. Vybudování cyklostezky stálo dosud na 33 milionů korun a 90 procent uhradila dotace EU.

CELÝ ČESKÝ RÁJ

Ze statistických údajů zjišťovaných v jednotlivých informačních centrech v regionu Český ráj vyplývá, že návštěvnost oproti roku 2016 vzrostla o 10 procent. Co se týká turistů ze zahraničí, návštěvnost byla oproti loňskému roku nižší. Největší počet tvořili návštěvníci z Polska, Německa, Holandska, Dánska a Velké Británie. V některých informačních centrech zaznamenali nově i zvýšený zájem turistů z Izraele.

V průběhu sezony od června do září navštívilo turistická informační centra na 171 186 turistů a místních, přičemž 4 procenta z celkového počtu tvořili zahraniční návštěvníci.

Nejvyšší návštěvnost uvádí Městské informační centrum v Jičíně, které v sezoně navštívilo na 65 tisíc turistů. V červenci zde byl navíc překonán i dosavadní rekord v návštěvnosti. V tomto měsíci překročilo práh MIC přesně 26 955 osob, což je nejvyšší počet za jeho celou více než desetiletou historii. „Jsme přesvědčeni, že za vysokou návštěvností stojí letošní oslavy 50. narozenin jednoho z nejslavnějších jičínských rodáků – loupežníka Rumcajse. Dalším důvodem je celorepublikový růst tuzemské turistiky,“ popsal vedoucí MIC v Jičíně Jakub Šeps.