Cyklostezka Greenways Jizera je jedním ze dvou projektů cyklostezek v Libereckém kraji, který v grantovém řízení uspěl. Devadesát tisíc korun z nadace poputuje ještě do Mikroregionu Podralsko na projekt cyklostezky podél říčky Ploučnice.

Grantová komise Nadace Partnerství letos obdržela čtyřiatřicet žádostí o grant z dvanácti krajů. Uspělo celkem dvacet projektů z celé republiky. „Letos jsme podpořili hlavně projekty, na kterých spolupracují regiony, obce i města podél řek,“ vysvětlil vedoucí programu Greenways Juraj Flamik.

V případě Greenways Jizera peníze obdrží Sdružení Český ráj, které na přípravě cyklostezky pracuje od roku 2003 a v posledních letech se mu podařilo získat podporu zhruba 60 obcí a měst ležících na toku Jizery. Obce si od stezky slibují nejenom rozvoj turistiky a s ní i podnikatelských aktivit, ale také zvýšení bezpečnosti pro cyklisty v koridoru řeky. „Stále platí termín dokončení těch nejvýznamnějších úseků v roce 2015, věřím, že nejpozději v roce 2010 by měly být zahájeny stavební práce na prvních úsecích,“ řekl Aleš Hozdecký, předseda Sdružení Český ráj.

Moderní cyklostezka s napojením na síť evropských cyklostezek umožní cyklistům bezpečně a pohodlně putovat podél celého toku řeky. První etapou výstavby by mělo být vybudování páteřní cyklostezky, na niž naváže postupně i koridor pro pěší i vodáky s odpočivadly, zázemím a informačními místy.