Víc peněz na výstavbu a údržbu cyklostezek. To slibuje Liberecký kraj. V posledních letech je kvůli stamilionovým opravám škod po povodních zanedbával. Už od příštího roku by ale podle hejtmana Martina Půty mělo jít na cyklodopravu každý rok deset milionů korun.
„Shodli jsme se na tom, že pokud kraj aktivně nevstoupí do páteřních cyklotras a jejich podpory, tak samy nevzniknou. Zatím to funguje tak, že v aktivních obcích a mikroregionech cyklostezky vznikají z dotací. Avšak tam, kde aktivní nejsou, bude muset vzít aktivitu na sebe kraj," vysvětluje Martin Půta.
Kraj podle něj plánoval, že cyklostezky podpoří už letos. Kvůli propadu daňových příjmů to ale zřejmě nebude možné. V letošním rozpočtu tak je jen 300 tisíc korun na přípravu projektů. Koncepci rozvoje cyklodopravy v Libereckém kraji, která počítá s větší podporou, budou zastupitelé projednávat koncem května.
V kraji je 250 tras
Aktuálně je v Libereckém kraji zhruba 250 značených cyklotras a stezek. Dohromady nabízí víc než 2 200 kilometrů. K nejvytíženějším patří Jizerská magistrála, ale také trasy kolem Máchova jezera a v Českém ráji.
I když cyklotras přibývá, většinou využívají již existující komunikace. Mnohde se však kříží s hlavními silnicemi a pro cyklisty představují riziko. Samosprávy se proto postupně snaží oddělit trasy pro cyklisty od motorové dopravy.
Povedlo se to už třeba na Českolipsku, kde v roce 2013 dokončili cyklostezku Varhany z České Lípy do Kamenického Šenova. Výstavba téměř 17 kilometrů dlouhého úseku stála 52 milionů korun.
Úklid cyklostezky, která vede po bývalé železniční trati, třikrát do roka zajišťuje město Česká Lípa. „V případě, že bude špatné počasí nebo budou řádit přírodní živly, provedeme mimořádný úklid," slíbila českolipská starostka Romana Žatecká.
Z bývalé železnice bude cyklostezka
V cyklostezku se promění i zrušená trať mezi Rynolticemi a Novým Borem na Českolipsku. Cyklostezka sv. Zdislavy má mít 38 kilometrů, po trati povede zhruba z jedné třetiny. Náklady se odhadují na 190 milionů korun. Výstavba začne ještě letos. První cyklisté nový asfalt okusí na jaře příštího roku.
„Město Cvikov připravuje cyklostezku směrem na Kunratice a obec Radvanec má připraveno vybudování trasy do Sloupu. Milovníkům kol se tak brzy naskytne množství tras k rekreaci i k dopravě do zaměstnání," pochvaluje si starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.
V současnosti se pracuje na výstavbě cyklostezky Greenway Jizera, která má vést od pramene Jizery k jejímu soutoku s Labem. Měla by měřit 190 kilometrů. K dalším významným trasám, které se budují, patří Zelená cyklomagistrála Ploučnice nebo koridor Odra-Nisa. Ten má propojit české cyklotrasy se stezkami v sousedním Německu a Polsku.
Jizerská magistrála
Vznikla původně jako trasa pro běžkaře. Velká část vede po upravovaných cestách vhodných i pro cyklisty, proto si získala oblibu. Cyklotrasa měří 155 km. Je na ní 20 nástupních míst, která byla vybrána podle dobré přístupnosti a možností parkování. Na každém významném rozcestí jsou umístěny přehledné orientační mapy s údaji o délce zbývající cesty k cíli a o dalších směrech. Z mnoha tras jsme pro vás na mapě vybrali cyklotrasu Oldřichov v Hájích Hřebínek Štolpišská silnice Čihadla Na Knejpě Kasárenská silnice Smědava Jizerka Horní Polubný Kořenov.
Cyklotrasa Odra-Nisa
Stezka dlouhá 591 km spojuje Liberecký kraj s Baltským mořem. Začíná u pramene Lužické Nisy poblíž obce Lučany nad Nisou. Pramen je označen obeliskem a leží na úbočí Černostudničního hřebene se stejnojmennou horou. Trasa dál pokračuje přes Jablonec nad Nisou, Liberec až do Hrádku nad Nisou, odkud přechází do Německa.
Greenway Jizera
Páteřní cyklotrasa s číslem 17 vedoucí podél toku řeky Jizery od polských hranic až k Praze prochází územím Jizerských hor, Krkonoš, Českého ráje a Středních Čech. Trasu lze absolvovat po stávajících značených stezkách. V prosinci 2013 se otevřel 10kilometrový úsek z Turnova na Malou Skálu za 34 milionů korun. Ročně tam projede přes 100 tisíc lidí. Další úseky byly vybudovány v Krkonoších, Semilech nebo z Turnova do Rakous.
Zelená cyklomagistrála Ploučnice
Trasa vede členitou krajinou podél řeky Ploučnice. Hotový je úsek od jejích hlavních pramenů v Osečné, který pokračuje přes Hamr na Jezeře, Stráž pod Ralskem do Novin pod Ralskem. Pokračují práce na trase do Mimoně a České Lípy. Odtud se cyklostezka přes Žandov napojí na hotový úsek v Ústeckém kraji vedoucí do Děčína, kde mohou cyklisté přejet na Labskou stezku. Cyklomagistrála měří 85 km, z toho 50 km leží v Libereckém kraji.