Autorem portrétu disidenta a bývalého prezidenta je akademický sochař Jiří Dostál. Podobiznu medailér a současně ředitel jablonecké uměleckoprůmyslové školy koncipoval do neformální polohy s důrazem na typický Havlův úsměv. Rubovou stranu s podpisem Václava Havla a srdíčkem zpracoval Jan Hásek, pedagog železnobrodské sklářské školy.

„Tato medaile vydaná na počest Václava Havla je výjimečná tím, že zisk z jejího prodeje bude použit na dobročinné projekty. Z toho důvodu jsme také poskytli České mincovně právo užít podpis Václava Havla s typickým srdcem na rubové straně medaile," vysvětlila Dagmar Havlová.

Už v den ražby vydělaly medaile pro nadaci tři čtvrtě milionu korun. Je totiž podle vedení mincovny prodáno ke čtyřem stům zlatých a dvojnásobný počet stříbrných. „Peníze půjdou na opravu kostela svaté Anny a na nový projekt související s Václavem Havlem, který nadace připravuje,“ uvedla Dagmar Havlová.

Medaile se jí velmi líbí a je přesvědčena, že by se líbila i jejímu manželovi. Při přípravě medaile se k návrhů od onou autorů také vyjadřovala a usměrňovala svými připomínkami. „Měla jsem čtyři návrhy od každé strany,“ potvrdila Havlová.

Česká Mincovna chystá ale ještě v polovině dubna vysokogramážní ražbu. „Deset kusů číslovaných zlatých kilovek a deset kusů číslovaných platinových půlkilovek bude určeno pro ty, kteří chtějí významně podpořit nadaci,“ uvedl Radek Šulta, ředitel České Mincovny.

Nevyloučil, že číslo 1 budou prodávat formou aukce, aby se dražbou vydělalo co nejvíce peněz. Celý zisk totiž jde právě nadaci na účet. Pokud by se dražba uskutečnila, Havlová přislíbila svou účast.

Charitativní projekt je výsledkem spolupráce České mincovny s Nadací Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Z každé prodané medaile, která ve zlatě stojí 25 000 korun a ve stříbře 2000 korun, dostane nadace 1000 korun, respektive 400 korun. Výtěžek z prodeje se může přiblížit až k částce dvou milionů korun.

Dagmar Havlová 22. března také slavila své narozeniny. Vedení jablonecké mincovny pro ni přichystalo dárek. Stříbrnou personifikovanou medaili. Na rubu se zvěrokruhem a na líci s jejím portrétem. Jde o technologii přenosu z fotografie vytlačením do materiálu. Tuto novinku mincovna zavedla v loňském roce.

Přečtěte si o medaili také ZDE