VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dají pět milionů pro přehradu

Jablonec n. N. - Na jablonecké nádrži přibudou dvě dřevěná plata za čtyři miliony, zastupitelstvem prošla rozpočtová změna. Opozici se to nelíbí.

20.6.2009 3
SDÍLEJ:

Jablonecká přehrada Mšeno.Foto: DENÍK/ Jan Škvára

Zastupitelé na předprázdninovém jednání schválili navýšení rozpočtové rezervy v historicky nejvyššího rozpočtu Jablonce o dalších sto dvacet dva milionů korun.

Důvodem je posílení prostředků na zimní údržbu, opravy vozovek, digitalizaci kina Radnice, rekonstrukci mateřské školy v Nezvalově ulici a v neposlední řadě také na letošní úpravy na jablonecké přehradě.

Výdaje jsou podle opozice nadstandardní

Za investici čtyři miliony korun se budou moci lidé pohodlně opalovat. Takové výdaje považuje opozice za nadstandardní, vzhledem k tomu, že letošní rozpočet není plněn příjmy, jak radnice čekala.

„Je to velmi zbytná věc, když nejsou peníze,“ tvrdě oponuje Petr Beitl. Pokud je tam město nechá instalovat, mělo by se také postarat o bezpečnost. Na dnešní modré pontony se dostanou jen plavci. „Situaci nelze řešit jen cedulí: koupání na vlastní nebezpečí,“ míní Beitl.

Podle slov senátorky Soni Paukrtové ale lidé po plovoucí dřevěné plovárně na hladině přehrady volají. „První plato o velikosti třicet krát osm metrů z teakového dřeva se bude montovat u Prutu v polovině měsíce července,“ uvedla Paukrtová s tím, že montáž potrvá zhruba tři dny.

Druhé plato, které bude mít své stanoviště na konci přehrady pod Břízkami, usadí o měsíc později. „Pro zadání požadavku na dřevěná plata, která budou největší v České republice, jsme museli počkat právě na schválení rozpočtové změny,“ dodala senátorka.

Na stávající pontony se dostanou pouze zdatní plavci.

Oproti stávajícím modrým pontonům, které v minulosti přišly město na 700 000 korun, budou mít dřevěná plata kloubové rameno a lidé se na ně dostanou, aniž by se museli namočit.

„Navíc plata ze dřeva, které nerado hnije, mohou využít i v zimě, kdy budou sloužit jako prostor pro přezouvání bruslařů,“ upřesnil místostarosta Otakar Kypta.

Koupání jen na vlastní nebezpečí

Na svoji bezpečnost si však lidé musejí dohlédnout sami jak v létě, tak v zimě. „Přehrada není řízené koupaliště a stejně jako koupání je zde na vlastní nebezpečí, tak i pohyb na molech. Navíc přes léto zde funguje vodní záchranná služba, která dohlíží na celkové dění na přehradě,“ řekl jablonecký místostarosta.

Zásadně proti investici do zvelebení jablonecké přehrady se ohradila celá opozice a bývalý starosta Jiří Čeřovský dokonce na jednání zastupitelstva podal protinávrh. Místo zakoupení plováren navrhoval čtyři miliony ponechat v rezervě města. Protinávrh smetli ze stolu.

„Nechat peníze v rezervě na zimní údržbu, to ano, ale šperkovat přehradu, nechápu,“ zlobí se Čeřovský.

Upraví cyklostezky kolem nádrží

Kromě dvou plováren půjde sedm set padesát tisíc korun z rezervy města na úpravu cyklostezek.

„Opravou a obnovou projdou stezky kolem všech tří přehradních nádrží, postupně také současná rekreační sportoviště. Před dokončením je bezpečnostní oplocení okolo pískových kurtů plážového volejbalu a nohejbalu, upraví se zeleň a velké pláže budou doplněny mobilními převlékacími kabinkami,“ vyjmenovala mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová s tím, že na úpravách cyklostezek by měli začít pracovat pracovníci technických služeb prakticky ihned.

Dále se pro příští rok dokončuje projektová dokumentace k odkanalizování staré dřevěné loděnice i s jejím připojením na vodovodní řad a zahajuje se zatrubnění vodoteče v areálu Břízky, jako nutný krok pro parkovací plochu sportovišť.

Opalovací a koupací sezonu počítají v Jablonci na pár týdnů

I na účet sinic se připsaly další záškrty. Jak zopakovala senátorka, jsou možné pouze dvě metody krátkodobého řešení, a to použité látky PAX a nebo metody elektrokoagulace.

„Nebudeme však rozhodovat my, ale odborníci. O likvidaci sinic pak rozhodne státní správa,“ uvedl místostarosta Otakar Kypta, který zmínil preventivní řešení – nasazení dravých ryb.

„Dravé ryby berme jako doplněk řešení a jednejme s Českým rybářským svazem o možnostech násady,“ říká vedoucí oddělení životního prostředí Jitka Prousková. Ideální by bylo dostatečně vyčistit odpadní vodu a v opakujícím se odtěžení sedimentů ze dna všech tří nádrží.

I krajské rozpočty bojují s nedostatkem peněz

#nahled|https://g.denik.cz/10/27/t_ma___nedostatek_pen_z_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/10/27/t_ma___nedostatek_pen_z.jpg|I krajské rozpočty bojují s nedostatkem peněz.#

Autor: Lenka Brabencová

20.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Živý Betlém

Brodem opět projde živý betlém, již sedmý rok po sobě

Policie. Ilustrační foto.

Srazil dívku, od nehody ujel.Teď ho hledají policisté

V Drážďanech už chystají vánoční cirkus

Drážďany – Nejbližší německé velkoměsto nehostí v adventním čase jen proslulé vánoční trhy. Přes dvacet let se zde na sklonku adventu otvírají brány netradičního vánočního cirkusu.

ANKETA: Hlasujte o nejúspěšnějšího sportovce Jablonecka za rok 2017

Jablonecko – Letos poprvé můžete hlasovat také on line. Vystřižený kupon má hodnotu 10 bodů, 1 hlas = 1 bod.

Až do soboty máte možnost navštívit tradiční Vánoční trhy v Jablonci

Jablonec n. Nisou – Až do soboty se konají v centru Jablonce tradiční Vánoční trhy s bohatým doprovodným programem. 

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT