Tanvaldští se rozhodli zcela novým způsobem bojovat proti opilcům v ulicích. Jako první město v okrese bude mít Tanvald obecně závaznou vyhlášku o zákazu konzumace alkoholu na stanovených veřejných místech. Město se tak chce zbavit dlouhodobých problémů s opilci na nežádoucích místech.

Bez vyhlášky by se problémy řešily jen těžko

„Dosud nebylo možné za konzumaci alkoholických nápojů na veřejnosti nikoho postihnout, takže nebyla šance, že by se situace začala lepšit,“ konstatoval starosta Tanvaldu Petr Polák.

Pakliže ji tanvaldští zastupitelé v příštím týdnu schválí, vejde obecně závazná vyhláška o zákazu konzumace alkoholu v platnost už začátkem listopadu.

Strážníci dosud řešili tyto případy domluvou

Na případné porušování vyhlášky bude dohlížet městská policie. Sami strážníci vítají, že už nebudou mít v řešení těchto případů svázané ruce.

„Dosud jsme neměli možnost řešit obdobné případy jinak, než domluvou,“ podotkl velitel tanvaldské Městské policie Jiří Horáček.

Vyhláška přesně stanoví místa, kde bude konzumace alkoholu zakázaná. „Jedná se především o centrum města a lokality, kde byl s konzumací alkoholu na veřejnosti problém, nebo kde to není žádoucí. Jednoduše řečeno, zákaz konzumace alkoholu bude platit v lokalitě mezi autobusovým a vlakovým nádražím, v Šumburském parku a v okolí kostela, dále v okolí školy Na Výšině a na všech autobusových zastávkách a dětských hřištích,“ vyjmenoval tanvaldský starosta Petr Polák.

Vyhláška bude počítat s výjimkami při akcích

Podle velitele městské policie jsou s alkoholem na veřejnosti největší problémy na sídlišti Výšina, kde jsou dvě hospody a jedna večerka. „Pravidelné problémy jsou také v Krkonošské ulici,“ poznamenal Jiří Horáček.

Vyhláška samozřejmě počítá s výjimkami zákazu konzumace alkoholu na stanovených místech, a to v případě konání hromadných společenských akcí, jako jsou například Tanvaldské slavnosti.

„Tyto výjimky budou ve vyhlášce jasně stanoveny. Týká se to například i toho, když má nějaká restaurace předzahrádku,“ komentoval Petr Polák.