Mezi Kozákovem a Troskami dálnici nechceme, ale nevadila by nám na Semilsku a Železnobrodsku, uvedli organizátoři sobotního protestního pochodu proti naplánování rychlostní silnice R 35 mezi jižní a severní částí Českého ráje.
Pochod proti takzvané severní variantě R 35 pořádala koalice obcí a občanských sdružení S.O.S Český ráj čtvrtým rokem. Letos šli účastníci protestu z Turnova přes Valdštejn a Hrubou Skálu do Sedmihorek, čili poslední úsek kopírující navrhované varianty dálnice mezi Turnovem a Jičínem, kterým protestní pochod ještě neprošel.
„Během cesty jsme účastníky akce seznamovali s jednotlivými variantami plánované rychlostní komunikace a především s tím, jaká rizika pro krajinu Českého ráje znamenají. Ze skalních vyhlídek byl totiž ideální výhled do údolí Libuňky a na úbočí Kozákova, kudy by dálnice vedla,“ uvedla mluvčí koalice Markéta Kovaříková.
Protestního pochodu, nad nímž převzal záštitu senátor za Turnovsko a Mladoboleslavsko Jaromír Jermář (ČSSD), se zúčastnilo asi osm desítek lidí. V cíli pochodu mohli zhlédnout putovní výstavu Dálnice pod Troskami – poprava Českého ráje a dozvědět se novinky kolem plánování R 35.
„Liberecký kraj musí nyní zpracovat návrh konceptu zásad rozvoje. R 35 bude znovu začleněna jako jedna z priorit kraje. Ten se musí nyní jednotlivými variantami silnice zabývat nejenom z hlediska vlivu na životní prostředí, ale z hlediska trvale udržitelného rozvoje krajiny,“ sdělila Kovaříková.

Jihem nebo „superseverem“

Podle ní ještě do konce loňského roku odsouhlasilo devět obcí v Českém ráji stavební uzávěry na silnice vyšších tříd. Odpůrci severní varianty navrhují, aby dálnice obešla Český ráj buď z jihu kolem Mnichova Hradiště nebo ze severu přes Železný Brod, Semily a Jilemnici. K jižní variantě se připojila například i obec Boseň na Mnichovohradišťsku.
„Starosta Železného Brodu Václav Horáček v tisku uvedl, že by kraj měl zvažovat i takzvanou superseverní variantu, která by zajistila napojení Železného Brodu a Semil na mezinárodní komunikaci. Napojení těchto měst totiž varianta mezi Troskami a Kozákovem neřeší,“ doplnila Kovaříková.