Příčinou konce Romana Šípka ve funkci je další ze série dopisů, který dostali před nedávnem jablonečtí zastupitelé. Deník má celý dopis k dispozici. „Hovoří se v něm o bossingu a neodůvodněném tlaku ze strany ředitele, který negativně ovlivňuje pracovní prostředí, podlamuje loajalitu zaměstnanců a ohrožuje do budoucna fungování městské policie,“ přiblížil zastupitel Jakub Macek z opozičního klubu Společně pro Jablonec, který zveřejnil reakci na svém webu.

První dopis posléze podepsalo 40 strážníků z celkového počtu 43. „Následně jsme vyzvali primátora k urychlenému vyřešení situace,“ doplnil předseda zastupitelského klubu Společně pro Jablonec Petr Klápště.

Šikana na pracovišti? Šípek se brání

„Hrozící odchody se týkají především těch nejzkušenějších, na které pan ředitel vyvíjí každodenní nesnesitelný a nesmyslný tlak vyvolávající ve většině strážníků obavu přijít ráno do práce,“ stojí dále v dopise zastupitelům.

Bossing je variantou šikany na pracovišti. Jde o psychickou šikanu, které se dopouští na svém podřízeném nadřízený pracovník. Tato šikana zhoršuje vztahy na pracovišti a zvyšuje kult osobnosti vedoucích.

Proti takovému označení se však Roman Šípek brání. „Upřímně nevím, že bych se nějakého ponižování dopouštěl. Domnívám se, že to jsem nikdy nedělal a nedělám,“ sdělil Šípek. Po několika schůzkách mezi strážníky, ředitelem a primátorem Jiřím Čeřovským došlo k řešení.

Ředitel Mětské policie Jablonec n. N. Roman Šípek se zástupci magistrátu a kolegů strážníků otevřel novou služebnu v Tyršově parku. FOTO: Radka Baloghová
Strážníci mají v jabloneckém Tyršově parku zázemí, obsadili nepoužívaný domek

Roman Šípek po dohodě k poslednímu říjnu křeslo ředitele MP Jablonec opouští. „S panem primátorem jsme věc probrali, on mi sdělil, že moje komunikace směrem ke strážníkům neodpovídá tomu, jak si ji vedení magistrátu představuje. Dohodli jsme se na mém odchodu z funkce a s tím jsme se rozešli,“ popsal Šípek.

V čele městské policie tak končí v tichosti další ředitel. Zatímco předchozí ředitel Luboš Raisner vydržel osm let, jeho nástupce Roman Šípek se v křesle „ohřál“ pouhý rok a půl, když na post ředitele nastoupil 1. dubna 2019.

Přestavba křižovatky Rádelský mlýn pokračuje.
Policie kontroluje řidiče kvůli rekonstrukci křižovatky Rádelský mlýn

Odchod Romana Šípka už probrala Rada města, nyní budou o situaci jednat zastupitelé. Bod předkládá primátor na jednání ve čtvrtek 22. října. S ohledem na současný nouzový stav a vážnou epidemickou situaci radní konstatovali, že by nyní bylo vhodnější počkat na stabilizaci situace a do té doby pověřit plněním některých úkolů dosavadního zástupce ředitele Michala Švarce. Ten už část koordinačních úkolů zastával a zastává, a pro dočasné pověření splňuje i kvalifikační předpoklady.

Pověření se nevztahuje na celý rozsah kompetencí – pracovněprávní a platové záležitosti bude v přechodném období řešit primátor města. „O dalším postupu ohledně ředitele bude rozhodnuto v souvislosti s předloženým materiálem a usnesením,“ dodal Čeřovský.