V druhé vlně kotlíkových dotací rozdá kraj 135 milionů. Žádosti budou moci zájemci podávat od pondělí 30. října od 16 hodin.

UŽ ŽÁDNÁ MOTOTECHNA

K elektronickému přijímání žádostí kraj přistoupil poté, co se při dubnovém kole mezi lidmi ve frontě málem strhla rvačka. „Nechceme, aby vestibul krajského úřadu připomínal Mototechnu v osmdesátých letech včetně pořadníku,“ vysvětlil hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Lidé se tak nebudou muset bát, že je předběhne kurýr s padesáti žádostmi, ani že někomu budou ve frontě záhadně přibývat obálky.

Problémy by neměli mít ani starší lidé, kteří nevlastní počítač. V menších obcích vyjdou stejně jako v předchozích kolech svým obyvatelům vstříc a například podle starosty Habartic Stanislava Briestovanského budou mít k dispozici počítač v knihovně nebo obecní počítače. Během října budou také probíhat na radnicích a městských úřadech po celém kraji školení, jak žádosti vyplňovat.

I NA PAPÍŘE

Kromě elektronického podání budou muset zájemci o dotace také doručit do deseti dnů na podatelnu krajského úřadu vytištěnou a podepsanou žádost.

Oproti předchozí výzvě v tomto kole už nebudou podporovány výměny kotlů na uhlí, ale pouze kombinované kotle na uhlí a biomasu s automatickým přikládáním, tepelná čerpadla, plynové kondenzační kotle anebo kotle výhradně na biomasu. Žadatelé mohou získat částku od 75 tisíc do 120 tisíc. Nejvíc peněz mohou získat ti, co si chtějí pořídit čerpadlo nebo automatický kotel na biomasu.
„Stejně jako v předchozích kolech budou zvýhodněni žadatelé, kteří žijí v obcích se zhoršenou kvalitou ovzduší. Ti dostanou k dotaci ještě 7 500 korun navíc,“ upozornila mluvčí Libereckého kraje Markéta Žitná.

Jak dále poznamenala radní Radka Loučková Kotasová, kvůli odlišným podmínkám nového programu si budou muset ti, co dosud neuspěli a ocitli se tzv. zásobníku, požádat znovu.