Daň z nemovitosti se příští rok pro Liberečany nezmění. Vlastníci domů, bytů a chatek zaplatí městu stejnou sumu jako letos. Shodli se na tom liberečtí radní.

Návrh Rady města ale budou ještě ve čtvrtek 26. listopadu projednávat na svém zasedání zastupitelé.

“V zásadě bychom jako město neměli o žádné peníze přijít. Na letošní rok jsme vyhláškou stanovili dvojnásobný koeficient výpočtu daně z nemovitosti. Ten ale nyní vyhláškou zrušíme, protože novela zákona o dani z nemovitosti zvyšuje daň o 100 procent. Na dani z nemovitosti tedy vybereme stejnou sumu jako vloni,“ vysvětlil primátor Jiří Kittner (ODS) s tím, že pokud by město stanovený koeficient nezrušilo, vzrostla by současně s platností novely zákona daň z nemovitosti pro některé lidi až neúnosně.

„Přijímáme vyhlášku podle zákona, který ale ještě neplatí. Nemáme však jinou možnost, protože vyhlášku je potřeba vydat ještě v roce letošním,“ podtrhl primátor.

Některým libereckým majitelům bytů připadá ale i to, co platí dnes, jako příliš vysoké.

„Pořídili jsme si s druhem byt v osobním vlastnictví. Nepověsili jsme se městu na krk jako někteří naši spoluobčané. Raději se uskromňujeme, abychom splatili hypotéku. Letos se daň zvedla o sto procent, aniž by nás na to někdo předem upozornil. Nechápu, jakým právem si bere město z mého bytu, který těžce splácím, daň?“ rozčilovala se Hana Poláčková z Liberce.