Díky všímavým občanům byla Krajská veterinární správa upozorněna na případ psa, který byl chován v nevhodných podmínkách. „Na místě bylo provedeno několik kontrol. Sama jsem se tam byla několikrát podívat,“ uvedla vedoucí útulku Dášenka Dagmar Kubištová.

Krátkosrstá fenka žila na zahradě, permanentně uvázaná na řetězu. Kolem boudy byl nepořádek, bláto a nebezpečné předměty v podobě prken s hřebíky a skla, o které se mohlo zvíře poranit. „Mimo jiné byla naprosto nevyhovující i nezateplená bouda. Od svědků navíc máme potvrzeno, že psa nikdo nevenčil a byl krmen jenom zbytky,“ dodala Kubištová.

Z nevhodných podmínek byl odebrán pes na Smržovce. V budoucnu tak dostane šanci na milujícíc domov a pečující rodinu.Majitelé sice dostali šanci věci napravit a po dobu ultimáta zlepšit životní podmínky pro psa, to se však i přes upozornění nestalo. „Nestaráte se o zvíře, tak vám ho odebíráme,“ zaznělo na místě z úst krajské veterinářky Martincové. Zvíře sice mírně přibralo na váze, ale jinak se péče ze strany smržovské rodiny nezměnila. Pes tak byl převezen na utajené místo.

To není zveřejněné zejména kvůli majitelce psa, kterou musela při odběru usměrňovat policie. Žena totiž neváhala hrubě slovně napadat zástupce Krajské veterinární správy. „Porušujete zákon, dostanete pokutu a pes odjíždí s námi,“ zakončila veterinářka. „Původně měl být pes v našem útulku, vzhledem k tomu, že hrozilo, že by se zde rodina psa domáhala, byl nakonec přemístěn jinam,“ řekla vedoucí lučanského útulku a dodala, že již v den odběru se u vrat útulku majitelé psa opravdu objevili.

Kámenem úrazu u těchto případů je samozřejmě fakt, že tito lidé, ač se o psa nestarají, si často v krátké době pořídí další zvířecí oběť. Dle informací již byl v České republice několikrát vydán zákaz chovu zvířat a to zejména po opakovaných odběrech od jednoho majitele z jedné adresy.

„Takoví lidé se mohou přestěhovat, podmínky pro zvířata ale většinou nezlepší. Tehdy sázíme právě na všímavé občany,“ zakončila Kubištová z Ligy na ochranu zvířat. Pokud máte podezření na špatný chov a týrání zvířete, můžete se obrátit na několik institucí. Nejlepší je kontaktovat místní obecní či městský úřad, Krajskou veterinární správu a například i policii či Ligu na ochranu zvířat. Primárně je ovšem důležité takové místo zdokumentovat, nafotografovat či natočit video. Ideálně i zjistit majitele.