Dvacet pět dárců krve dovršilo počtu dvaceti bezplatných odběrů. Za jejich dobrý skutek je ve středu odměnili stříbrnou medailí v kapli jablonecké nemocnice ředitel nemocnice Vít Němeček, ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže Helena Ungermannová a ředitel jabloneckých hasičů Petr Bartoň.

„Snahou je, aby se omladil registr o mladší dárce. Vážíme si však každého,“ zmínila Helena Ungermannová, ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže v Jablonci s tím, že stejně jak předání plakety Dr. Janského za čtyřicet odběrů krve tak gratulace za dvacet probíhá zhruba dvakrát do roka. Ti, co darovali čtyřicetkrát, však přebírají uznání na jablonecké radnici.

Podle Heleny Ungermannové stát se dárcem je velmi snadné. „Nejjednodušší je potřebné informace získat na internetových stránkách krajské nemocnice nebo na čísle 485 312 289 a následně se zaregistrovat,“ zmínila ředitelka a upozornila, že prvodárci i bez registrace by měli zvolit k první návštěvě transfuzního oddělení Krajské nemocnice Liberec v Baarově ulici pátek. „To je zde nejméně lidí,“ doplnila Ungermannová.

V Krajské nemocnici Liberec učinili na transfuzním oddělení za loňský rok více jak deset tisíc odběrů krve a jejich registr čítá čtyři tisíce sedm set dárců.
Darovanou krev dále zpracovávají a zásobují zdravotnická zařízení v Libereckém kraji včetně jablonecké nemocnice.

Odebraná plná krev s výjimkou autotransfuzí slouží dnes pouze jako polotovar. Po odběru se dále zpracovává na jednotlivé složky. Pacient by měl dostat jen tu složku krve, která je indikována k danému onemocnění nebo diagnóze.