Sledujete lidi, kterým dáte z útulku psa, navštěvujete ho?

Než nějaké zvíře svěřím do péče, musí se přesvědčit, že ti lidé jsou schopni se o zvíře postarat. Pak provádíme namátkou kontroly a také si i případně zveme nové osvojitele na návštěvu do útulku.

Když zabavujete psa musí vás majitel k sobě pustit?

Nemusí, jsme pouze dobrovolníci. Proto spolupracujeme s Krajskou veterinární správou. Veterináře majitel vpustit musí a je povinen předložit důležité dokumenty o zvířeti. Spolupracujeme i s policisty.

Kolik máte nyní v útulku zvířátek a jak mohou lidé pomoci?

V tuto chvíli 36 psů, 32 koček a 6 koťat. Pak králíky, morčata, křečky, želvu, fretku, veverky, myš, ježka. Lidé mohou přinést pamlsky pro zvířata, granule a jiné potřeby. Ale pomoci finančně.

Cítíte se po duševní stránce opravdu zdravá?

Po duševní stránce se cítím velmi zdravá!!!

Jaký byl nejkurioznější odchyt?

Nemohu zapomenout na odchyt zatoulané kozy, která majitelce utekla, a nebo beránka, který u nás trávil několik dnů, než si ho vyzvedl majitel. Také mě zaskočil odchyt hada, o němž zprvu nikdo nevěděl, zda není jedovatý. A na Podhorské ulici jsem také naháněla jednou bachyni se selaty.

Zase shazovali ty smrduté návnady pro lišky, nestane se něco psovi?

Návnady pro lišky, nebo-li nutná vakcinace proti vzteklině, se provádí výhradně v lesních porostech, kde volně pobíhající pes nemá co dělat. A pokud v lese máte svého psa na vodítku, musíte jej hlídat, aby návnadu nepozřel. Pokud by se tak stalo, je dobré to zkonzultovat s veterinářem.

Co říkáte na odchyt toulavých koček a jejich kastraci. V Liberci něco podobného dělají?

Kastrace je důležitá a nejen u toulavých koček. Bohužel, většina majitelů tvrdí, že kastrace je proti přírodě, ale není pro ně problém živá koťata hodit do popelnice nebo do řeky. V lepším případě koťata končí v útulcích. U nás v Jablonci se také provádí odchyt a následná kastrace u nalezených koček, které budeme nabízet.

Celý online rozhovor najdete zde