Ano, Karel Walderode může podle platných zákonů získat v restituci majetek. Zní verdikt nepravomocného mezitimního rozsudku, který v úterý zazněl u Okresního soudu v Semilech. Jde o zásadní zvrat v kauze, která trvá téměř 25 let. Dědička Johanna Kammerlanderová se domáhá vrácení rozsáhlého majetku na Turnovsku včetně zámku Hrubý Rohozec.

Soud už v roce 2011 nárok dědičky na vydání majetku v hodnotě asi tří miliard korun potvrdil, Krajský soud v Hradci Králové ale verdikt zrušil a kauzu do Semil vrátil. Soudce musel přezkoumat, zda byly splněny všechny restituční podmínky. A tím bylo určení, zda byl Karel Walderode oprávněnou osobou.

Johanna Kammerlander se soudí o majetek již dlouhé roky. Na snímku z roku 2008 u semilského soudu
Dědičce Walderode vydal soud menší pozemky

„Nechceme předjímat vývoj situace. Ke všemu se vyjádří naši právníci. Lze uvažovat i o odkupu zpět,“ uvedla k vývoji sporu o zámek Hrubý Rohozec Lucie Bidlasová, mluvčí Národního památkového ústavu na Sychrově. Pokud bude úterní rozsudek potvrzen, bude se soud zabývat osudem více než 1400 pozemků, které tvořily součást panství Hrubý Rohozec u Turnova. Soudce Michal Polák mimo jiné také uvedl, že se budou zabývat způsobilostí některých pozemků k vydání dědicům. Zda dostanou i zámek se teprve rozhodne.

Kauza se týká rodového panství včetně zámku a pozemků, o které Walderode přišel jako Němec na základě takzvaných Benešových dekretů a spor se týkal i toho, zda se za druhé světové války proti československému státu neprovinil. Legitimnost nároku rodu Walderode založil semilský soud na tom, že Karlu Walderode bylo české občanství po válce vráceno.

Zámek Hrubý Rohozec
Soud potvrdil nároky dědičky rodu Walderode

Johanna Kammerlanderová se přiblížila vrácení pozemků i na Jablonecku. Odvolací soud sice případ vrátil k novému projednání do Jablonce, zároveň ale potvrdil, že restituční podmínky pro jejich navrácení jsou splněné. Zdejší soud bude rozhodovat o všech pozemcích, což je časově náročné. Podle našich informací dojde k jednání až v příštím roce.

Historie rodu Des Fours Walderode
Rod Des Fours má původ v Brabantsku ve střední Belgii, brzy však přesídlil do Lotrinska (region Francie).
Do Čech přišli příslušníci této rodiny v 17. století. Lotrinská větev rodu později vymřela, zakladatelem české linie se stal Mikuláš Des Fours, jenž za třicetileté války bojoval na straně rakouských císařských vojsk.
Stal císařským generálem a později říšským hrabětem. Velel vojskům Albrechta z Valdštejna a od něj také později koupil panství Hrubý Rohozec.
Jeden z příslušníků rodu Des Fours se v 18. století oženil s dcerou posledního hraběte Walderode z Eckhausenu. Německý rod Walderode se v českých zemích usadil v první polovině 17. století a k jeho majetku patřilo panství a zámky Potštát a Vrchoslavice na Moravě. Jméno rodu se později ustálilo na hrabě Des Fours Walderode z Montu a Athienville, svobodný pán na Eckhausenu.
Tradičním sídlem rodu v Čechách byl právě Hrubý Rohozec.