Léto konečně nastavilo tu teplejší stranu tváře, i když do oficiálního startu má ještě pár dní. Lidé jsou pohodovější, snaží se na špatné věci nemyslet a ve stínu vypít sklenici chladivého moku.

Koho by napadlo, že může přijít krizová situace, kdy bude potřeba tekutina nejcennější. Snad jen dobrovolné dárce krve a sestřičky na Transfúzním oddělení.

Kontrola, deset minut a kuře

„To trvá odběr jen pár minut, to jsem nevěděla,“ diví se drobná dívka, zřejmě studentka. Přišla se podívat s partnerem. Oba se chtějí stát dárci. Půjdou spolu ruku v ruce za dva týdny, už si poznamenali termín.

„Dívka měla před nedávnem přisáté klíště, je lépe počkat. Člověk nikdy neví. Navíc by ji lékařka podle údajů v dotazníku k odběru tak brzo nepustila,“ zmiňuje další ze zdejších sestřiček a už se věnuje nově příchozím, kteří se zastavují v bufetu: „Sem až po odběru na kuřátko.“

Podává jim leták se základními informacemi pro dárce a začíná prohlídku u přepážky s prázdnými dotazníky: „Ty vyplňuje každý dárce a vždy. Nemocnice je pak archivuje.“

Zdravému člověku odběr neublíží

Hlavní dotazy se týkají především zdravotních rizik. „Ne z odběru, ten je absolutně pro zdravý organismus neškodný,“ vysvětlí okamžitě Simona Semančíková z evidence a mimoděk pohodí hlavou s nádhernou blonďatou hřívou až na lopatky.

Cílem tak podrobné lustrace zdravotního stavu dárce rozhodně není zvědavost personálu. „Podstatou je, co nejvíce ochránit příjemce krve,“ uvádí ten nejdůležitější důvod Helena Ungermannová, ředitelka jabloneckého Oblastního spolku Českého červeného kříže.

Jen dárce, který nemá motivaci v nějaké finanční odměně za svou krev, je tím nejbezpečnějším. „Nemá totiž důvod něco tajit,“ dodává ředitelka a mimo jiné také sama dlouholetá dárkyně krve.

Otázku na délku samotného odčerpání plné krve položili snad všichni, kteří se přišli v pátek podívat na Transfúzní oddělení do Liberce. „Samozřejmě, že odběr plazmy je delší, ale o mnoho víc času to zase nezabere,“ vysvětluje s úsměvem hnědooká tmavovláska v růžovém stejnokroji.

Světový den dárců krve – 14. června

Tady se snad usmívá úplně každý a vždycky. A nejen při Dni otevřených dveří. Ten den se totiž neodebírá ani Ň. „Při tom režimu návštěv zájemců o dárcovství to ani jinak nejde,“ vysvětluje „generál“ oddělení, staniční sestra Valerie Fojtová.

Bez ohledu na tom, v jakém režimu se právě oddělení nachází tu panuje něco slovy nepopsatelného. Úžasná atmosféra plná pozitivní energie. Na tom se s kolegou fotografem jednomyslně shodujeme.

Akci tohoto typu připravují jen jednou za rok, u příležitosti Světového dne dárců, který bude v pondělí 14. června. Další aktivity v získávání nových spočívají i velkým dílem na Českém červeném kříži.

Každá aktivita přivede nováčky

„Od ledna do dubna jen letos přibylo v registru dobrovolných dárců krve sedmdesát jedna prvodárců z Jablonecka,“ říká Soňa Fiedlerová z jabloneckého ČČK. Na kampani, kterou před časem odstartovali, se podíleli studenti jablonecké Střední uměleckoprůmys­lové školy.

Vytvořili tematická loga, která oslovují mladé lidi k zamyšlení a podpoře dobrovolného dárcovství. Ze studentských návrhů pak sestavili putovní výstavu „Daruješ“. V letních měsících ji opět umístí před kaplí v jablonecké nemocnici.

Každá podobná akce a aktivita na podporu bezpříspěvkového dárcovství má podle staniční sestry Fojtové smysl a velký vliv: „Jeden, dva, tři dostanou kuráž a přijdou.“