Nečekané problémy s organizováním mezinárodní výstavy drahých kamenů a minerálů zažívá občanské sdružení Minerál klub Jablonec.

Výstavy se tradičně konávaly na sále restaurace Střelnice, byť se v minulých letech pořádala i v prostorách Gymnázia U Balvanu. Před několika lety se výstava opět vrátila na své tradiční místo a vše běželo jako po drátkách.

Také již tradičně se jablonecká výstava dostala do evropského katalogu výstav drahých kamenů a minerálů. S datem 6. října 2012, s místem konání sál restaurace Střelnice. Vše potvrzeno, tedy i plánovaný pronájem sálu restaurace. Problémy nastaly s ohlášeným prodejem a následně i demolicí objektu.

Střelnice fuč

Restaurace Střelnice má totiž zmizet z povrchu země. „O Likvidaci Střelnice jsme se dozvěděli asi o dva dny dříve než veřejnost, ale to už bylo dávno po termínu pro katalog," popsal Antonín Zajíček, jednatel Minerál Klubu.

V praxi to znamená, že po celé Evropě hlásí katalogy místo konání 29. výměnné a prodejní výstavy minerálů, drahých kamenů, zkamenělin a šperků z kamenů sál restaurace Střelnice.

V březnu tohoto roku, kdy byl katalog již dávno distribuován, padlo rozhodnutí o demolici Střelnice, kterou od původního majitele koupilo občanské sdružení FK Jablonec za sedm milionů korun.

Proč rovnou demolice? Velký a chátrající objekt má problémy především s energiemi. „Ten dům je energeticky neúnosný," vysvětloval Miroslav Pelta, jablonecký fotbalový boss a zastupitel města. Na místě má podle jeho slov vyrůst moderní prosvětlený vstup do sportovního areálu s prodejnou suvenýrů a kavárnou. Zároveň předpokládá, že výstavba by měla přijít na 25 až 30 milionů korun. S demolicí se počítá ještě pro letošní rok, stavba by měla být hotova již v příštím roce.

S informací o demolici objektu měli problém i někteří městští zastupitelé a radní. „Nelíbí se mi to. Je tam kus našeho mládí, ale každý majitel má právo o své nemovitosti rozhodnout," sdělil například radní Petr Louda.

Do gymnázia

Je jasné, že výstava minerálů se na Střelnici konat nebude. Minerál klub musel urychleně hledat nové řešení. „Jen díky pochopení ředitele Gymnázia U Balvanu Jiřího Kozlovského se bude výstava konat v prostorách gymnázia," sdělil Zajíček.

Problémy se zveřejněním výstavy na Střelnici budou řešit organizátoři za pochodu. „U Střelnice budou viset plakáty se změnou místa a zřejmě tam postavíme člověka, aby zahraničním vystavovatelům vysvětlil, proč není výstava na místě, které bylo zveřejněno v katalogu. A bude je zároveň doslova prosit, aby se přemístili do gymnázia," popsal Zajíček.

„Vystavovatelé a návštěvníci na výstavu jezdí nejen od nás, ale i ze Slovenska, Německa, Maďarska, Polska a hlásí se nám třeba i z Maroka," přiblížil Zajíček.

První velká jednodenní výstava se konala v roce 1983 na sále restaurace Střelnice. Během let se dvakrát stěhovala. Několikrát se konala v závodní jídelně tehdejšího podniku LIAZ, poté i v tělocvičně a chodbách Gymnázia U Balvanu.

29. výměnná a prodejní výstava drahých kamenů, minerálů, zkamenělin a šperků z přírodních kamenů se koná v sobotu 6. října v prostorách Gymnázia U Balvanu od 9 do 14 hodin.