Ten dům na Dolním Maxově léta přitahuje bezdomovce. „Je to ostuda. Do obce zvláště v zimě míří tisíce turistů, spousta z nich si tu ruinu i fotí," ví Jan Miksa, starosta horské obce.

Patrový dům z počátku 20. století je v dezolátním stavu, několikrát vyhořel, mnohdy právě působením bezdomovců. Jenže obec neměla prostředky byť objekt jen zdemolovat. „Dům je kamenný, demolice nebude levná," poznamenal starosta.

Naštěstí obec uspěla se žádostí o dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj. Na demolici domu přijde necelých pět milionů korun, další milion musí doplatit obec. „Dotace má svá pravidla, deset let tam nemůžeme nic postavit, bude tam zelený palouk, lavička, keře, koupíme tam dva tři stroje na cvičení pro seniory," dodal starosta.

Demolice dvou domů podpořená ministerstvem čeká i Jablonec. K zemi půjdou dva domy na křižovatce zvané Ostrý roh. Křižovatka leží na jedné z frekventovaných příjezdových tras od Liberce a odbočuje z ní cesta do zimních středisek Janov nad Nisou a Bedřichov. Do křižovatky vjíždějí i desítky aut od blízkého supermarketu a čerpací stanice.

Křižovatka leží v zatáčce a výhled komplikuje bývalá restaurace a protější bytový dům. Oba půjdou k zemi. Město získá na demolici 1,45 milionu korun, což je osmdesát procent nákladů.

„Do tří let se musí na takto upraveném území zrealizovat projekt následného využití, a tím je nová okružní křižovatka. Jejím investorem bude krajská správa silnic," řekl náměstek primátora Lukáš Pleticha.

S žádostí o dotace na demolice uspěly také radnice Chrastavy, Nového Města p. S. a Prysku. Z fondu získaly celkem 12 milionů korun.