Jablonecké teplo může zkolabovat. Pokud by se odpojilo větší množství velkoodběratelů, došlo by k neřízenému rozpadu Centrálního zásobování teplem. Studii už vypracovali odborníci. Radnice založila třináctičlenný výbor pro energetiku.

Podle senátorky a zastupitelky Soni Paukrtové, která předsedá Výboru pro energetiku, je situace s cenou tepla stejná v celé České republice. Jen v Jablonci se podle ní více téma medializuje. Teplo zdražuje všude.

„Je třeba si uvědomit, že rozpad sítě by v konečném výsledku vyšel ekonomicky dráž,“ uvedla Soňa Paukrtová. Proto ve třináctičlenném výboru budou sbírat informace nejen zastupitelé a zástupci společnosti Jablonecká teplárenská a realitní, ale také představitelé pěti největších odběratelů ze společností ABB, JABLONEX, Lukas Varity a Preciosa a SBD LIAZ.

Ne všichni ze zastoupených společností zcela reálně uvažují o změně dodavatele tepla. „Naše společnost o odpojení příliš neuvažuje,“ potvrdil za ABB člen výboru Milan Fukal. Podle dostupných informací je tomu například v případě Lukas Varity opačně.

Konkurenční dodavatel tepla Rýnovická energetická ve výboru své zástupce nemá. „Budou pozváni na pracovní schůzku začátkem července,“ doplnila za radnici Jana Fričová. Starosta Petr Tulpa před časem deklaroval, že však budou mít pouze hlas poradní.

„Já to neřeším. Ve výboru se totiž buď musíme shodnout všichni, nebo každý přednese zastupitelům své stanovisko,“ poznamenala Paukrtová.

Slepice, která snáší zlatá vejce, jak označil v říjnu 2006 současný místostarosta Lukáš Pleticha tehdy v opozičním časopise Jablonecký zastupitel vytápění půlky Jablonce, by mohla přestat nést. Výbor se bude takovému katastrofickému scénáři snažit zabránit. O zisk by jako minoritní vlastník společnosti JTR přišlo i samo město.

Podle zastupitele Václava Vostřáka v nově budovaných objektech dávají investoři přednost vlastnímu zdroji tepla, plynovým kotelnám.