Evropský den bez aut oslaví město Jablonec už i v pátek 21. září na Dolním náměstí. Akce bude patřit především dětem z mateřských a základních škol.
Akce vypukne již v devět hodin ráno. „V současné době máme přihlášených čtyři sta dětí z mateřských škol,“ sdělil vedoucí autobusové dopravy Luboš Wejnar.
Pro děti mají organizátoři připravenou řadu atrakcí. Budou si moci označit pamětní jízdenky, prohlédnout nízkopodlažní autobusy, stavět puzzle, zúčastnit se připravených her nebo se projet historickým autobusem, který objede centrum města.
„Spolupracujeme i s Městskou policí, která přiveze přenosné dopravní hřiště,“ doplnil Luboš Wejnar.
Malí účastníci budou také odměněni drobnými dárky.
Evropský den bez aut, který i v Jablonci proběhne 22. září, se letos bude v Evropě konat už pošesté. Propagační akce mají v evropských městech podpořit přijatelnější způsoby dopravy a napomoci při omezování individuální automobilové dopravy ve městech.
V Jablonci proto bude v sobotu doprava pro cestující zdarma s výjimkou rychlíků, cyklobusů, nočních linek a autobusu, který jezdí do Polska. Také vlakovou dopravu v Libereckém kraji cestující využijí tento den zcela zdarma.