Jako první přijde na řadu již v letošním roce most spojující zbytek města s největším semilským sídlištěm Řeky, kde žije 3 500 obyvatel. Přes něj totiž v příštím roce povede objízdná trasa kvůli výstavbě nového mostu na hlavním průjezdu městem.

Starý most v Řekách.Starý most v Řekách.Zdroj: MěÚ SemilyÚlohu mostu v ulici Jatecká sehrává pontonový most, který sem byl postaven v roce 1994 jako provizorní řešení. Již v době svého vzniku vykazoval vady. V roce 1998 proběhla oprava v místě čepů. V roce 2007 byl proveden statický přepočet a snížena zatížitelnost na 26 tun. Most byl z důvodu kritického stavu v roce 2010 drobně opraven.

V současné době je na něm sníženo zatížení na 2 tuny, což v praxi znamená, že v jednu chvíli na něm může být maximálně jedno osobní auto. Další musí počkat, aby přejelo také samo. „Nečeká se nijak dlouho, ale je to nekonformní. Sem tam si, zvláště odpoledne, kdy lidé jezdí z práce, chvilku počkáme,“ popsal oslovený Pavel, jeden z obyvatel sídliště.

Bývalý hrázný jablonecké přehrady Mšeno Jiří Chmelař.
Někdejší hrázný jablonecké přehrady objížděl práci na motorce, v zimě autobusem

Kraj přislíbil podpořit výstavbu mostu ve vlastnictví města a přidat přibližně 5 milionů korun, tolik by stálo opatření při výstavbě mostu krajského, třeba na výstavbu pontonového mostu. Přesně tak probíhala rekonstrukce podobného mostu přes Jizeru v nedalekém Železném Brodě. Objízdná trasa tam vedla přes pontonový most spojující oba břehy níže po proudu řeky.

Vše je k dvojnásobné semilské akci připraveno. Tedy skoro. Při poslední revizi projektu nového městského mostu se přišlo na to, že vlivem stoupajících cen materiálů bude nový most citelně podražen. „Cena velmi vzrostla, a to o šest milionů korun. Proto žádáme kraj o navýšení i jeho spoluúčasti,“ sdělila starostka Semil Lena Mlejnková.

Na kraji budou podíl kraje ještě přepočítávat. „Již víme, že město vysoutěžilo most výrazně dráž, než se předpokládalo,“ poznamenal náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták.

Nový městský most má být obousměrný, se životností sto let. Naváže na něj i chodník, který odvede obyvatele sídliště v bezpečí do a z centra města. Pro obyvatele sídliště bude výstavba nového mostu znamenat objížďky přes Bítouchovskou a Jateckou ulici do centra a pak dále do dalších směrů.

Provoz na silnici protínající historické centrum Turnova přes náměstí Českého ráje.
Centrem Turnova projíždí denně tisíce automobilů. Hluk zhoršuje dlažba

Stejně tak sem bude svedena i doprava z hlavní silnice v dalším roce. V Jatecké doprava zamíří přes nový městský most dále. Krajská správa silnic Libereckého kraje totiž zahájí kompletní rekonstrukci nejdůležitějšího mostu v Semilech v Tyršově ulici. „Plánujeme rekonstrukci na rok 2023. Dokončuje se dokumentace, kalkulace momentálně ještě není. Nejdůležitější je, aby mělo město vystaven most v Jateční ulici, přes něj povedou objízdné trasy,“ doplnil Sviták.

Projekt nového mostu počítá s výrazně širšími chodníky a to až šest metrů. „Měly by nabízet i mimořádné rozhledy na řeku,“ doplnila Mlejnková.