Odstranit zubní kámen nebo získat odborné rady, jak správně provádět zubní hygienu. Tyto a další úkony provádí dentalní hygienik. Vždy však nad sebou musí mít odborný dozor.
„Pacient ke mně může přijít z vlastní iniciativy nebo na doporučení zubního lékaře,“ řekla zubní hygienistka působící v Jablonci tři měsíce Martina Kunclová.
Dentální hygienistka však nesmí provádět větší zákroky, protože na to nemá vystudované školy. Její specializací je poradenství, instruktáže, čištění nánosů zubního kamene, odstraňuje pigmentace a podobné preventivní úkony. Dentální hygienik se využívá také k tomu, aby pacienta připravil na složitější zubní ošetření a usnadnil tak zubnímu lékaři samotný chirurgický zákrok. Návštěvu hygienika si však pacient hradí plně sám, protože hygienik nemá smlouvy se zdravotní pojišťovnou.
Někteří stomatologové jsou však toho názoru, že zubní hygienik je zcela zbytečná záležitost. „Jak správně pečovat o zuby je napsáno v každé čekárně, navíc zubní kámen může odstranit zubní lékař, a to zcela zdarma,“ sdělil zubní lékař Vratislav Hájek, který spolupráci se dentálním hygienistou neplánuje.
Zatím dentální hygienistka není v Jablonci mezi lidmi moc známá, především proto, že se jedná o velmi mladý obor. „V průměru za den mě navštíví zhruba šest pacientů,“ dodala Kunclová s tím, že jednomu návštěvníkovi se věnuje hodinu.