Zatímco město se teprve probouzí do pošmourného rána, v hanychovské třídírně vrcholí práce. Po celou noc zde devatenáctitunové kamiony přivážely a odvážely balíky i dopisy z celé republiky.

Liberecké depo sváží zásilky z celé republiky a distribuuje je dál do Jablonce, Frýdlantu, Chrastavy nebo Hodkovic. A posílá je i opačně směrem do sběrného přepravního uzlu v Praze a dál do světa. Ve valné většině se jedná o zásilky internetových obchodů.

„Nejhorší období začíná v polovině prosince a končí den před Štědrým večerem. Největší zápřah jsme měli po Black Friday, kdy internetové obchody prodávaly zboží bez poštovného. To byla pro nás pak černá sobota," říká vedoucí depa Michael Baloun.

E-shopy a vůbec možnost objednávat všechno od hraček přes elektroniku až po oblečení z pohodlí domova zvyšují v době adventu množství balíků až o třetinu. Zdejší depo musí kvůli tomu každoročně posilovat počet zaměstnanců. „Na celém obvodě jich pracuje přes tři sta dvacet, u nás se jich střídá kolem sedmdesáti, teď jsme museli přijmout na výpomoc i studenty a důchodce," líčí vedoucí. „Někdy je to ovšem problém. I když se nám snížila maximální váha balíků z tuny na 850 kilogramů."

Nijak dramaticky nestoupá počet listovních zásilek. Vánoční přání na pohlednicích posílá už jen pár skalních nadšenců ze starší generace. Těm mladším stačí e-maily, textové zprávy nebo sociální sítě. Podobně je tomu i v celé republice. Mluvčí České pošty Matyáš Vitik potvrdil, že oproti například červnu je už v listopadu nárůst přepravených balíků o třicet procent. Dodal, že procenta rok od roku stoupají a přibývá i počet balíků ze zahraničí.