Kolik je přesně videoterminálů na území Jablonce, radnice netuší. Povolení totiž provozovatelé získávají přímo od ministerstva financí. „Náš hodně opatrný odhad je něco přes sto kusů,“ míní Iva Vízková z oddělení řízení organizací a rozpočtu.

Od 1. července radnice získá z každého videoterminálu jednou za tři měsíce pět tisíc korun za místní poplatek.

Stejnou částkou jsou už zpoplatněny výherní hrací automaty. Těch evidovali v loňském roce tři sta. Na všech výnosech za jejich provozování doputovalo do městské kasy na poplatcích přes patnáct a půl milionu korun.

Podle tvrzení radnice není cílem počet herních zařízení přestat korigovat, i přesto, že povolení vydává ministerstvo. „Když se nějaká obec rozhodne, že bude mít z města Las Vegas, tak to nikdo neovlivní,“ konstatovala senátorka Soňa Paukrtová.

Novou obecně závaznou vyhlášku o zpoplatnění také videoterminálů schválili zastupitelé minulý týden. Jablonec je tak po Praze teprve druhým městem, které bude za ně inkasovat.

Kolik to bude peněz, radnice zatím nevyčíslila. Neexistuje totiž přesný seznam míst. „Nejprve nám musí ministerstvo nahlásit, kolik jich v Jablonci povolilo,“ vysvětlil Leoš Teufl, vedoucí právního oddělení městského úřadu.

Sami provozovatelé videoterminálů ale mají povinnost své zařízení na radnici ohlásit. Pokud tak neučiní, mohl by je laxní přístup přijít draho. „Máme možnost uložit pokutu až do celkové výše dvou milionů korun,“ potvrdila Iva Vízková.

Kde mohou taková zařízení být, určuje jiný právní dokument. V Jablonci se shodli, že to musí být dále než padesát metrů od škol a školských zařízení, dále než deset metrů od budov se zařízením sociální a zdravotní péče, státních orgánů a církevních staveb. Celkem je v Jablonci povoleno třicet čtyři heren.

Novelu této obecně závazné vyhlášky jablonečtí zastupitelé také ve čtvrtek schvalovali. Prošla jen těsnou většinou, když šestnáct zastupitelů bylo pro.

V této souvislosti zastupitel František Pešek poznamenal: „Sporným místem k diskusi je lokalita kruhového objezdu U Zeleného stromu, kde jsou dvě herny přímo na dohled od nízkoprahového centra Kruháč.“