„Na druhou část druhé etapy jsme letos získali dotaci od Ministerstva financí ve výši 9,9 milionů korun," konstatoval starosta Desné Marek Pieter.

Obří rekonstrukce odstartovala v roce 2009 přestavbou tělocvičny, která trvala až do poloviny roku 2010. Loni práce pokračovaly zateplením pavilonů B a D, které zároveň dostaly nové sedlové střechy. „Ty jsou při zdejších klimatických podmínkách mnohem vhodnější než dřívější ploché zastřešení," poznamenal Marek Pieter.

Po letošních prázdninách už budou zvenčí kompletně hotové i pavilony A a C, čímž definitivně skončí druhá etapa.

Elegance i úspory

„Energetický audit vypočítal, že díky zateplení všech pavilonů základní školy uspoří město v průběhu pěti let za vytápění 5,4 milionů korun," sdělil starosta.

V další etapě, s níž se počítá pro příští rok, už by měly přijít na řadu interiéry. Třetí část celkové rekonstrukce by měla zahrnovat opravu vnitřních prostor pavilonu D, vestavbu pro mateřskou školu, která se sem v budoucnu přesune z Riedlovy vily, a k tomu ještě vybudování plošin pro imobilní. Náklady přesáhnou dvacet milionů.

„Na Ministerstvo financí už jsme podali žádost o dotaci, ale výsledek budeme znát až ke konci roku," sdělil starosta Desné.

Vnitřních úprav by se postupně měly dočkat všechny školní pavilony.

A proč vlastně tak obří rekonstrukce? Na objektu desenské školy se především začalo projevovat stáří. Škola vznikla v letech 1976 až 1977 a v posledních letech se začaly zvyšovat provozní náklady i investice do oprav. „Původní rozvody tepla, elektřiny i vody už byly ve strašném stavu, radiátory praskaly a okna začala vypadávat," shrnul před časem stav školy ředitel Stanislav Jirouš.