Realitní trh bobtná, ceny za prodej i pronájem nemovitostí strmě rostou. I když za pěkný větší byt ve Mšeně zaplatí na nájemném člověk i patnáct tisíc korun za měsíc, městské byty strádají. Město jich vlastní celkem 799, cirka desetina z nich, tedy na 77 bytů, je neobývaných. A neobyvatelných. Zjistilo to vedení magistrátu.

SMUTNÝ POHLED

Politici a úředníci vyrazili na jejich obhlídku. Nebyl to veselý pohled. Opadané omítky, stará dřevěná okna, zničené podlahy. „Prošli jsme asi deset bytových jednotek přímo v centru města. Překvapil mě jejich špatný stav, ale zároveň mě potěšilo, jak krásné mají dispozice a dochované řemeslné detaily. Byl bych proto rád, kdyby se nám je podařilo citlivě opravit,“ sdělil náměstek pro rozvoj města Jakub Chuchlík.

V okresním městě je po nájemních bytech hlad. Když se v nabídce realitních kanceláří objeví byt k nájmu, ozve se klidně i deset lidí. Potvrzují to i někteří makléři. „Bytů je nedostatek a nové se nestaví. Zájem neustále roste a tím pádem rostou i ceny,“ popsal před časem ředitel společnosti Ria Reality Jiří Truhlář.

Městské byty přitom jsou, léta v nich dokonce nikdo nebydlí. I to se na jejich stavu podepsalo. „Byty jsou ve velmi špatném stavu a některé bytové jednotky jsou i více než deset let neobydlené,“ popsal náměstek pro ekonomiku. Město plánuje spustit první etapu renovací městských bytů letos na jaře. Na dodavatele stavebních a řemeslných prací vypíše výběrové řízení.

Ve většině případů je nutné začít prověřením stavu instalace vody, odpadů, elektřiny a plynu. Musí se znovu zapojit elektroměry a plynoměry a zajistit jejich revize. V některých bytech je potřeba řešit vytápění. Dalšími úkoly jsou zpravidla opravy podlah, výměna obkladů a výmalby. Dále je nutné vybavit koupelny a kuchyně a v neposlední řadě je třeba u některých objektů upravit společné prostory a přístupy na bezbariérové.

„Snažili jsme se pro první fázi oprav vybrat ty byty, které jsou v lepším stavu. Předpokládaná průměrná investice je 500 tisíc korun na jednu bytovou jednotku. Opravy některých bytů budou stát méně, zbylé peníze z rozpočtu věnujeme na opravy společných prostor,“ popsal náměstek pro ekonomiku.

Na magistrátu rovněž vznikla pracovní skupina, která začala pracovat na strategii, jak byty spravovat a pronajímat. V první fázi došlo k vytipování dvaceti volných příbytků.

„Tento vzorek obsahuje bytové jednotky, které se do budoucna stanou bezbariérovými tak, aby mohly sloužit jako sociální byty přednostně pro rodiny dlouhodobě pečující o handicapované, byty pro rodiče samoživitele a dále jako startovací a běžné byty k pronajmutí,“ upřesnil náměstek Matek.

Abyste mohli o městský byt v Jablonci zažádat, musíte mít ve městě minimálně 6 měsíců trvalé bydliště, musíte být starší 18 let. Byty se pronajímají na jeden rok, pokud rada města nerozhodne jinak. Pronájmy se za splnění všech podmínek pak automaticky prodlužují.