„Základem je mít u sebe mobilní telefon,“ připomíná náčelník Horské služby Jizerských hor René Mašín jedno ze základních pravidel při výletu do hor.

Čtyřicetiletý muž, který se v pondělí večer vydal pěšky z Harrachova přes hřebeny na boudu Petráška nad obcí Strážné, ale pravidlo číslo jedna nedodržel, a protože nedošel, kam měl, rozjela se velká pátrací akce. Ve finále zbytečná, protože v úterý ráno se pohřešovaný sám ozval s tím, že je v pořádku.

To ale nikdo nevěděl a po konzultaci s policií proto v pondělí hodinu před půlnocí vyhlásila horská služba rozsáhlou a náročnou pátrací akci. „Protože se jednalo o velice rozlehlý prostor, musely se do akce zapojit okrsky Špindlerův Mlýn, Rokytnice nad Jizerou a Harrachov,“ sdělil Adolf Klepš, náčelník Horské služby v krkonošské oblasti.

Výletník bez mobilu dal záchranářům zabrat. Až do půl šesté ráno bylo v terénu čtrnáct lidí, kteří museli kvůli vysokým závějím a silnému větru využít při pátrání těžkou techniku zapůjčenou ze skiareálu Špindlerův Mlýn.

Po dvouhodinové přestávce se v půl osmé opět rozjelo pátrání, do kterého se tentokrát zapojilo pětadvacet členů horské služby. „Do akce jsme nasadili i pětici skútrů. Ve tři čtvrtě na devět jsme se ale dozvěděli, že pohřešovaný se ozval svým přátelům s tím, že je v pořádku v Jilemnici,“ poznamenal Adolf Klepš.

Vzhledem k velkému množství sněhu, který napadl v minulých dnech, a kvůli vysokým závějím na všech hřebenových cestách, upozorňuje horská služba návštěvníky, aby na túry vyráželi patřičně vybaveni a hlavně aby u sebe měli mobil.

„Planá pátrání nejsou výjimečná ani v Jizerkách, a přitom jsou mnohdy zbytečná. Lidé by měli dodržovat hlavně dvě zásady – mít s sebou mobil a v případě, že změní svůj plán cesty nebo cíle, dát o změně ihned vědět svým známým,“ připomněl náčelník Horské služby Jizerských hor René Mašín.

Žádný speciální kontakt na horskou službu podle něj lidé znát nemusejí. „V rámci celé České republiky funguje krizová linka 112, kam lze zavolat v jakémkoliv stavu nouze,“ podotkl René Mašín.