„V době konání jarmarku je nutné pozorně sledovat pozorně dopravní značení. Lidé se tím vyhnou možnému postihu. Vozidla, která budou ponechána tam, kde budou tvořit překážku, nebo v uzavřených ulicích, budou odtažena," apeluje velitel železnobrodské městské policie Pavel Hriník.

Vzhledem k tisícům očekávaných návštěvníků a zkušenostem z minulých let se předpokládá nárůst kriminality a strážníci upozorňují, že lidé by měli být ostražití.

„Prosíme občany, aby pozorně sledovali své okolí a jakékoliv podezření, že se děje něco nezákonného ohlásili na městskou policii. K oznámením nebo informacím o změnách dopravního značení využívejte telefon 602 646 188," konstatoval šéf železnobrodských strážníků.

V prvé řadě je ale jarmark o zábavě a té si návštěvníci užijí bohatě. A to i té netradiční. Kromě samozřejmých desítek stánků a mnoha žánrově pestrých hudebních vystoupení v centru města budou moct lidé v rámci jarmarku v sobotu navštívit pro veřejnost otevřenou sklářskou školu, kde si řadu výrobních technik budou moct vlastnoručně vyzkoušet.

A co víc, studenti oboru Aplikovaná chemie budou v moderně vybavených laboratořích provádět měření tvrdosti vody. Pokud toho chcete využít, přineste si vzorek vody ze své studny, studánky či pramene a studenti vám řeknou, jakou vodu pijete.

Během celého jarmarečního veselí bude veřejnosti přístupná i sklářská expozice v městském muzeu na náměstí 3. května, a to v pátek i o víkendu vždy v době od 9 do 16 hodin.

Další doprovodná akce se uskuteční v železnobrodském kině. Půjde o designovou hostinu VNUK Market, kterou pořádá trojice studentů z Ústavu umění a designu, kteří tvoří uskupení s názvem VNUK. A co přesně v pátek a v sobotu od 10 do 20 hodin a v neděli od 10 do 15 hodin na výstavně prodejní akci v kině uvidíte? Jednoduše řečeno design všeho druhu – od prezentace projektů VNUK či designérského studia Najs přes přírodní šperky a šperky z papíru a dalších materiálů až po stojánky na vajíčka nebo analogové fotoaparáty. A samozřejmě mnoho dalších věcí.

ŽELEZNOBRODSKÝ JARMARK:

PÁTEK
Malé náměstí
17 hodin – Adaptace, Koberovy
18 hodin – Voliéra, Železný Brod
19.30 hodin – Taneční a swingový orchestr Železný Brod, jazz
21.30 hodin – Superhero Killers, funk-soul, Jablonec n. N.


SOBOTA
náměstí 3. května
10 hodin – slavnostní předání jarmarečních práv + průvod ochotníků
Smetanovo zátiší
9-16 hodin – SUPŠS – ukázky řemesla ve sklářské huti, zpřístupnění dílen
Malé náměstí
10 hodin – Broďanka, Železný Brod
12 hodin – Big Band ZUŠ Železný Brod
14 hodin – Fernandez, soft-rock Železný Brod
15.30 hodin – Těsně Vedle, big-beat-rock, Železný Brod a okolí
17 hodin – Louisiana Alley, blues-rock, Jablonec n. N.
19 hodin – Sunshine, indie, Praha
21 hodin – Cemur Šámur, progressive-alternative, Vrchlabí
22.30 hodin – In Touch, crossover-rock, Železný Brod


NEDĚLE
Malé náměstí
10 hodin – Máme rádi zvířata – hudební pořad pro děti, Praha
11.30 hodin – Jimmy Bozeman a The Lazy Pigs, country blues, Nižbor
13.15 hodin – Ego Retro Music, rock´n´roll, Hořice