Podle průzkumu Deníku to nikdo ze strážníků v okrese nevzdal a všichni, kteří toto vzdělání neměli, se vrhli na studium.

Jen v Jablonci chybí maturita devatenácti strážníkům z celkových osmapadesáti. „Už příští rok budou mít všichni po zkoušce,“ konstatoval ředitel jablonecké Městské policie Jiří Rulc s tím, že strážníci z Jablonce hromadně studují speciální školu určenou například pro pracovníky bezpečnostních agentur.

V Desné mají maturitu všichni

Naproti tomu na Městské policii v Desné mají maturitu všichni tři strážníci. „Je to proto, že městskou policii máme od roku 2004 a už v té době jsme měli při výběrovém řízení jako podmínku vzdělání zakončené maturitní zkouškou a preferovali jsme navíc zaměření na jazyky,“ řekl Deníku starosta Desné Marek Pieter.

Velitel desenských strážníků dokonce před nedávnem získal bakalářský titul a dál pokračuje ve studiu na vysoké škole.

Městská policie Železný Brod má strážníků dvanáct a maturita chyběla pěti z nich. Stejně jako jablonečtí policisté i železnobrodští strážníci budou hromadně maturovat v příštím roce. Novela zákona ale nestanovuje konkrétní typ školy a Železnobrodští se vydali jiným směrem.

„Většina strážníků studuje školu ekonomicky právního zaměření,“ sdělil velitel železnobrodské Městské policie Pavel Hriník. Ani v Brodě nucené studium nikoho ze strážníků nevyděsilo a nikdo z jejich řad neodešel.

Výjimka: Strážníci starší 45 let

Stejná situace panuje i v Tanvaldu, kde maturita chybí jen jednomu městskému policistovi z celkových pěti.

„Ke studiu se teprve chystá, ale do roku 2015 si maturitu dodělat určitě stihne,“ poznamenal velitel tanvaldských strážníků Jiří Horáček.

Dodatečné studium na střední škole novela zákona odpouští strážníkům starším pětačtyřiceti let.