„Bohužel jsme neuspěli. Protože ale část střechy Riedlovy vily je v havarijním stavu, musíme s rekonstrukcí začít,“ sdělil tajemník desenské radnice Jaroslav Müller. Do střechy v návětrné straně totiž zatéká.

Město tedy rekonstrukci rozdělilo do etap. Nejprve se musí opravit havarijní stav. V dalších letech by se měla provést rekonstrukce zbytku střechy. Poté by měla být vyměněna okna, pak dojít na rekonstrukci fasády. V dalších krocích je v plánu i rekonstrukce interiéru.

Pro starostu města Jaroslava Kořínka je rekonstrukce vily jednou z největších priorit ve funkci. Rekonstrukce Riedlovy vily je pro město stejně důležitá, jako rekonstrukce Kittelova domu pro obec Pěnčín.

Dnes se v Riedlově vile nachází kulturní a informační středisko s knihovnou, muzeum se stálou expozicí regionální historie a historií sklářského rodu Riedelů, dobové dokumenty a sklo. Součástí projektu je i expozice v prvním patře a revitalizace přední části zahrady. Největší problém je právě ve střeše. „Ocitla se v opravdu kritickém stavu. Břidlicová střecha je místy již velice tenká a mohlo by začít zatékat do budovy,“ poznamenal Müller.

close info Zdroj: Deník zoom_in Město přitom vložilo nemalé úsilí do sehnání norského partnera, což je nutnost při podání žádosti o dotace z Norských fondů. „Podařilo se nám to po roce a půl hledání, už u nás i byli na návštěvě,“ vzpomněl Kořínek.

V prostorech, které dosud užívá oddělení zdejší mateřské školy Zdravá školka, má vyrůst komunitní centrum a z patra se přestěhovat městská knihovna a informační centrum. Školka se má odstěhovat již letos v září a přesunout se do prostor zbytku školky, které se nachází dál od centra města. Rekonstrukcí stávajícího objektu tu vzniká nové oddělení pro cirka pětadvacet až třicet dětí, z nichž některé nyní dochází do Riedlovy vily. Po odstěhování dětí by začít oprava havarijního stavu střechy.

Radnice chce ke školce pak posílit dopravní spojení z dalších částí města. „Uvidíme, zda nějaký menší autobus nasmlouváme nebo sami pořídíme. Mohli by s ním pak jezdit na závody třeba mladí sportovci nebo na školní výlety,“ popsal starosta.

Původní projekt na rekonstrukci památkově chráněné vily bude rozstříštěn, město se ale bude snažit na dílčí práce získat dotace odjinud. Doufá, že dokáže uspět. „Na případnou rekonstrukci se už moc těšíme, pro obyvatele i turisty bude komfortnější mít informační centrum v přízemí,“ sdělila za kulturní a informační centrum Desná Lenka Neumannová.

V patře by podle původního projektu mělo vzniknout pět expozic vážících se k historii města, rodu Riedlů nebo Protržené přehradě na Bílé Desné. „Bylo by to tak pěkně dohromady na jednom místě, na jednom patře,“ dodala Neumannová.

Vila sklářského velkopodnikatele Josefa Riedla ml. byla postavena v letech 1893–1894 podle projektu jabloneckého architekta Arweda Thameruse. Riedlové vilu vlastnili do konce 2. světové války. V roce 1945 ji musel Walter Riedl, aktivní příslušník nacistického hnutí, s celou rodinou opustit a vila byla zkonfiskována. Dnes tu sídlí mateřská škola, informační a kulturní středisko s knihovnou a malým muzeem.