Pátek 20. srpna, čtyři minuty po půl jedenácté dopoledne. Z oblouku, jak říkají železničáři zatáčkám na kolejích, vyjíždí vlak, brzdí a zastavuje. Poprvé.

Na nové vlakové zastávce Desná – Pustiny vítá první zastavující vlak celá ekipa hostů. Nechybí Kateřina Preusslerová, manažerka Svazku obcí Mikroregion Tanvaldsko, starosta Desné Marek Pieter, hosté z Jablonce i zástupci Českých drah.

A Krakonoš. „Sojka mi pověděla, že se tady něco děje. A protože tahle trať vede do mého panství, přišel jsem se taky podívat,“ vysvětlil pán Krkonoš svou přítomnost.

Získali peníze z dotačního titulu


Vládce hor se přišel se podívat na završení jedné z etap projektu Zlepšení dopravní obslužnosti území Mikroregionu Tanvaldsko, který byl podpořen z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod v ose Rozvoj dopravní infrastruktury.

Na jisté unikum zastávky poukázal Pavel Blažek ze společnosti KORID LK. „Nová zastávka je totiž umístěna přímo v nejstrmějším úseku naší jediné ozubnicové železnice. Stoupání dosahuje na dráze nevídaných 5,6 procenta. Vlak se bude rozjíždět do nejstrmějšího kopce, jaký najdete na železnici po celé republice,“ vysvětlil Blažek.

Celý projekt odstartoval již v minulém roce, kdy bylo postupně obnoveno osmnáct čekáren na autobusových zastávkách v Desné, Smržovce a Velkých Hamrech. Již loni vyrostla i nová železniční zastávka Smržovka – Luční.

Návrhem zapadá do Jizerských hor

Železniční zastávka Desná – Pustinská začala vyrůstat na jaře letošního roku po pravé straně koleje trati Liberec – Tanvald – Harrachov mezi železničními stanicemi Dolní Polubný a Kořenov.

„Stavba zahrnuje kromě dřevěného přístřešku také vybudování šedesát metrů dlouhého jednostranného mimoúrovňového nástupiště, přístupového chodníku k nástupišti, veřejného osvětlení přístupového chodníku s nástupištěm a zábradlí,“ popsala Kateřina Preusslerová, která se zároveň stala manažerkou projektu.

Kolaudaci připraví až za půl roku

Po zhruba půlročním zkušebním provozu bude zastávka zkolaudována a plně využívána. V místě zastávky je v kolejišti dobře patrný památkově chráněný ozubnicový úsek, na který upozorňuje informační panel Železniční společnosti Tanvald, o.p.s.

Ve stejné době měla vyrůst železniční zastávka ještě u Riedlovy vily. „Bohužel, tam se ukázalo, že je špatné podloží. S pracemi se začne na začátku září,“ vysvětlil Pieter.

Proto ani novou zastávku v Pustinách místní prozatím příliš neužijí. Na trati bude kvůli výstavbě u Riedlovy vily výluka, která má trvat od 1. září od půl deváté ráno do 24. září. První vlak na trať vyjede ten den za deset minut pět odpoledne.

Místo zastávky je totiž pro silniční techniku nepřístupné, a tak práce na zastávce budou probíhat především pomocí kolejové techniky. Samotná zastávka Desná – Riedlova vila bude postavena do konce října.

Zastávku budují i ve Velkých Hamrech


Poslední práce dobíhají i na další zastávce, která spadá pod společný projekt, a to ve Velkých Hamrech.

„Železniční zastávka Velké Hamry město bude investorovi předána dodavatelem stavby pravděpodobně v září 2010 a na základě schválení Drážním úřadem bude poté uvedena do zkušebního provozu,“ doplnila Preusslerová.

Stejně jako zastávka Desná – Pustiny bude po půlročním zkušebním provozu zkolaudována a plně využívána.

Po Mikroregionu Tanvaldsko nezůstává pozadu ve snaze zlepšit cestování ani Liberecký kraj, který v projektu LUISE chystá novou železniční zastávku v Liberci u Globusu. Ta potěší zase cestující z Frýdlantu a Hrádku.

Celý společný projekt Zlepšení dopravní obslužnosti území Mikroregionu Tanvaldsko o celkovém rozpočtu přesahujícím dvacet devět milionů korun, když dotace z ROP činí téměř dvacet pět milionů korun, bude administrativně ukončen k poslednímu dni roku 2010.

K železnici patří nostalgické jízdy

Již v sobotu proběhne na ozubnicové trati mezi Tanvaldem a Harrachovem další nostalgická jízda. První historický vlak vyjíždí z Tanvaldu o půl jedenácté dopoledne.

Celý rozpis a program akce Parní sobota najdou zájemci na www.jablonecky.denik.cz.

Na nádraží v Kořenově se také uskuteční výstava hasičských veteránů z Jablonce a Lučan, hasiči budou oblečeni v dobových uniformách. Doplní je módní přehlídka Spolku jilemnických paní a dívek. Paní a dívky se představí v historickém oblečení, předvedou své klobouky a ukážou krkonošské kroje. Jízdné je zdarma.