Nultý ročník kampaně, která nese motto: Dejme knihám druhou šanci daruj knihu, včera začal nejen v Městské knihovně, ale také na sedmičce jabloneckých škol. Smyslem celé akce je opět v dětech probudit vášeň po literatuře. „Chuť číst tištěné knihy se zmenšuje, fenoménem současnosti jsou e-knihy a audioknihy. Rádi bychom, i když je to možná naše trochu naivní představa, přivedli děti opět k tištěným knihám," řekl náměstek primátora Pavel Svoboda.

Nejde o sbírku nepotřebných knih, ale o darování dobré současné literatury, případně knih starších. V premiérovém ročníku, který je zároveň i testovacím, se kampaň zaměřuje pouze na děti a mládež. „Myslím si, že každá aktivita, která děti přiměje k tomu, že odsednou od počítačů a začnou zase číst, je úžasná," řekla učitelka Jana Súkeníková ze ZŠ Liberecká.

Zahájení akce se všem dětem líbilo

Její žáci ze druhé třídy, se spolu z třeťáky ZŠ Pivovarská, zúčastnili slavnostního zahájení v Městské knihovně, kde pro ně byly připraveny i dva dárky. Tím prvním bylo představení Pohádky pro Dášenku na motivy knihy Karla Čapka. To druhé si přichystal sám náměstek Svoboda. Ten totiž každému malému čtenáři věnoval jednu knihu.

„Mile mě překvapilo, tedy děti to alespoň tvrdí, že čtou. Valná většina z nich také potvrzovala, že knihu dostala jako dárek k Vánocům. Doufám tedy, že se jim bude líbit i knížka ode mě," dodal na závěr celého setkání. Sám věří, že si projekt vezmou děti za svůj.

Mladí čtenáři potvrzovali, že s knihami teprve začínají. „Ve škole jsme přečetli dvě knížky," pochlubil se jeden z žáků ZŠ Liberecká. Ve skutečnosti jich bylo podle učitelky Súkeníkové více. „Přečetli už minimálně tři knížky. Navíc říkají, že čtou i doma," poopravila jeho tvrzení.

Kromě rozdávání knížek se žáci seznámili také s tím, jak knihovna funguje, co všechno tady najdou a jak je si možné knížky půjčit. Představily se jim také knihovnice Vladimíra Vaistauerová a Zuzana Svobodná, které mají dětské oddělení na starosti. Ty jim poradily, jak se ke knížkám chovat. „Zájem o knížky je pořád. Úspěch slaví i Virtuální univerzita třetího věku," prozradila Dana Foltýnová z programového a audiovizuálního oddělení Městské knihovny.

Podobný projekt, který přinesl nové svazky do školních či nemocničních knihoven, proběhl v minulosti už například v Pardubicích, Plzni, Praze 8 či v Kuřimi. Na několika místech se darovala kniha seniorům. S Knihotočem, nebo-li veřejnou úschovnou, přišli zase v Praze 2. Jablonecká kampaň má ovšem vlastní pravidla a byla vytvořena přímo pro místní školy. Kolik knih nakonec dostane druhou šanci, bude jasné 31. března, kdy akce skončí.