Zoufalým rodičům se proto rozhodly vyjít vstříc některé menší spolky či centra, které si vzhledem ke své kapacitě mohou dovolit pořádat akce pro děti i přes nařízení vlády.

Policisté darují krev na transfuzním oddělením KNL.
FOTO: Udržet stabilitu v počtu dárců krve pomáhají i policisté Libereckého kraje

Mluvili jsme o tom s rodiči, kteří u nás mají momentálně děti na příměstském táboře a kteří řešili, co s nimi budou dělat od pondělí,“ vysvětlila Věra Motyčková ze spolku Motyčkovic klika, který pořádá v týdnech od 16.–20. 3. a 23.–27. 3. program pro děti. Podle Motyčkové má spolek možnosti nabídnout dětem nejrůznější aktivity, jako je tvoření, hraní stolních her nebo bubnování. „Kapacitu máme asi 24 dětí na týden, je možné se ale domluvit třeba jen na dva dny,“ dodala vedoucí.

Příměstský tábor na příští týden vypsalo i Ekocentrum v Oldřichově v Hájích. „Máme to povolené z krajské hygienické stanice,“ ubezpečila ředitelka ekocentra Jana Maryšková. Tábor bude mít kapacitu 20 dětí a dosud jsou volná místa. „Tématem budou vědecké experimenty v přírodě,“ upřesnila Maryšková, která zároveň vede i Dům přírody v Dolánkách. Ten zůstává pro veřejnost rovněž otevřen. „Vzhledem k jeho velikosti je tam malá fluktuace lidí,“ dodala. Hlídání či doučování dětí nabízí také Pohádkový zámek v Horní Libchavě, kde budou k dispozici lektoři.

Jak jsme žili: Atletický oddílu Liaz Jablonec nad Nisou.
Jak jsme žili na Jablonecku: Atletický oddíl Liaz

Ne každý má ale takové možnosti, například v Rodinném centru Jablíčko v Rychnově u Jablonce nad Nisou jsou limitováni nedostatkem personálu. „Děláme to při práci, takže bychom museli na dopoledne někoho najít,“ objasnila Denisa Jedličková z centra. Jak ale ujistila, zatím neuvažují o tom, že by po skončení prázdnin zrušili odpolední kroužky. Obavy mají hlavně o divadelní představení naplánované na konci března.

Hlídací kolečko

Někteří rodiče si našli vlastní řešení. Plán na nadcházející týden už má například pracovnice marketingu Klára Novotná, která bude pracovat z domova a přitom hlídat kromě vlastních dětí i potomky svých kamarádů. „Pak se zase vystřídáme. Uděláme takové kolečko,“ dodala maminka dvou dětí z Jablonce nad Nisou.

Největší organizace zaměřené na volnočasovou aktivitu dětí, jako je Dům dětí a mládeže Větrník v Liberci, Základní umělecká škola Liberec, Dům dětí a mládeže Vikýř v Jablonci nad Nisou nebo DDM Libertin v České Lípě, zůstávají do odvolání zavřené.

Obchvat. Ilustrační foto.
Chybí obchvat. Hluk dopravy v centru Turnova překračuje povolené hranice