Dětská oddělení nemocnic v Libereckém kraji jsou plné dětí s těžším průběhem respiračních onemocnění. Nejvyšší nemocnost je mezi dětmi do 5 let věku. „Naše dětské oddělení dosahuje v posledních týdnech své plné kapacity, a to zejména důsledkem respiračních onemocnění. Upozorňuji, že se nejedná o Covid-19,“ sdělila mluvčí českolipské nemocnice Andrea Beranová. Jedná se o záněty průdušek, plic, angíny a další.

Oddělení pediatrie se plní i v jabloneckém špitálu. „Největší procento pacientů trpí respiračními chorobami. Situace ale není tak vážná, že bychom nepřijímali pacienty,“ popsala mluvčí zdravotnického zařízení Jana Válková.

Některé nemocnice dokonce přistoupily k úpravě dětských oddělení. „V úterý tohoto týdne jsme s Montážními závody Liberec rozšířili počet kyslíkových ventilů na pokojích dětí v jilemnické nemocnici,“ přiblížil Jiří Kalenský, předseda představenstva společnosti MMN spojující nemocnice v Jilemnici a Semilech.

Podobně je na tom i Krajská nemocnice Liberec. „Primář i celý personál pediatrie je maximálně vytížen,“ sdělil mluvčí krajské nemocnice Václav Řičář. Podle lékařů za nárůst počtu respiračních onemocnění dětí může oslabená imunita, ale ještě více fakt, že si děti po dlouhé době, kdy seděly doma, více užívají společnosti kamarádů. V kolektivech se onemocnění šíří mnohem rychleji.

V některých částech kraje hlásí praktičtí lékaři nárůst respiračních onemocnění u dětí násobně. Například v obvodu liberecké lékařky Aleny Jarošové evidují dokonce až dvacetkrát vyšší nárůst oproti loňskému roku. „Loni touhle dobou byly děti doma, nebyla škola, roušky se nosily všude, proto takový nárůst,“ zamyslela se Jarošová.

Že je letos více dětí s respiračními chorobami, potvrdila i dětská lékařka ze Železného Brodu Monika Slámová. „Ale jinak klasický podzim. V nemocnici moji pacienti končí výjimečně,“ doplnila.

Podle slov liberecké lékařky si děti kompenzují čas strávený doma větší interakcí s kamarády. „Prostě se snaží ty kontakty dohnat. Jejich imunita nebyla natrénovaná, mnoho dětí zároveň přibralo, což imunitě také neprospívá,“ podotkla Jarešová. V jejím obvodě skončilo v nemocnici jen pár dětí, především ty menší.

V permanenci jsou rodiče především menších dětí. „Nejdříve jsem byl já v nemocnici s pětiletým synem, dusil se rýmou a hleny na plicích, nakonec z toho byl zápal plic. Sotva jsme se dostali domů, šla do nemocnice manželka se 14měsíční dcerou, která nemoc určitě chytla od bratra. Ta měla naštěstí klidnější průběh, teď se holky vrátily,“ popsal 45letý Petr ze Železnobrodska.

Sedmiletý Honzík musel zůstat doma s 48letým Janem z Jablonce nad Nisou. „Naštěstí pracuji z domova, takže jsem většinu dne po ruce. I tak to je složité, protože syn vyžaduje spousty pozornosti, hodně kašle, bolí ho na prsou a do toho stejně musím pracovat,“ přiblížil.

Na konci minulého týdne evidovali hygienici v Libereckém kraji 1 622 nemocných respiračními chorobami na 100 000 obyvatel. „To je hodnota nad celorepublikovým průměrem. Předpokládáme, že je zkreslená o podzimní prázdniny a dovolené. Nejvyšší nemocnost byla ve věkové kategorii dětí do pěti let,“ doplnila mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Zuzana Balašová.