Začalo to nesmělým plánem, který měl v dětech probudit vášeň číst knihy. Skončilo to stohy knih, které budou dělat radost dalším čtenářům. Chvála na letošní novinku se navíc valí ze všech stran. „Z reakcí všech mohu projekt Daruj knihu hodnotit jako velmi bylo podařený," řekl zástupce ředitele pro druhý stupeň ZŠ Liberecká Martin Chytka.

Právě zde přitom celý projekt ve středu vyvrcholil. Došlo na děkovná slova, předání certifikátu i překvapení v podobě vlastního činoherního představení s názvem To se dá přežít. „Vše bylo naprosto skvěle připraveno a byla to příjemná tečka," zhodnotil zhruba hodinový program náměstek primátora pro humanitní oblast Pavel Svoboda. Překvapen byl i z diplomu, který za město obdržel. V něm všichni, kdo se na této škole do projektu zapojili, poděkovali jeho tvůrcům.

Sedm škol, stovky knih

Samotný úspěch akce ovšem záležel i na koordinátorech v jednotlivých školách. Těch se při nultém ročníku zapojilo hned sedm. „Velice mě těší, že jsem se ve všech zúčastněných školách setkal s pozitivním ohlasem, že projekt vítají a že jim přináší celou řadu nádherných knížek. A chvála od pedagogů za to, že veškerý servis s ním spojený leží na bedrech města a to jim hodně usnadňuje jejich práci, těší nejvíce," zhodnotil v poslední den projektu jeho koordinátor Jan Štol.

Jeho slova ostatně potvrzují i ředitelé místních škol. „Daruj knihu mohu hodnotit jenom pozitivně," vyjádřil se ředitel ZŠ Arbesova Tomáš Saal. Na stránkách školy navíc došlo i k poděkování jednotlivým dárcům.

Odměnou za účast v tomto projektu bylo žákům třetí třídy i setkání se spisovatelkou Jindřiškou Kratschmarovou, která žije v Jablonci a je autorkou několika dětských knížek.

„Byl to velice dobrý nápad. Velké poděkování patří Lence Chaloupková, která měla tento projekt na naší škole na starosti," nezapomněla zmínit zásluhu koordinátorky ředitelka ZŠ Rýnovická Jana Mašindová.

Na Liberecké chtějí dále pokračovat

Ani poslední březnový den ovšem nebyl úplným koncem. Na ZŠ Liberecká došlo totiž k modifikaci tohoto nápadu. Dokonce už pro něj vymysleli název: Půjč si knihu. Ve schránce umístěné ve škole, zájemci budou moci odkládat už přečtené knížky a vyměňovat je za tituly ještě nečtené.

Celková bilance darovaných knížek se pohybuje ve stovkách. „Byly i děti, které se chtěly zapojit, ale knížky už byly moc staré nebo opotřebené," zmínila koordinátorka z ZŠ Liberecká Petra Endlerová i tak jim posbírali před dvě stovky. Většina knížek zůstane ve školních knihovnách. Zbytek potom najde svůj nový domov v dětském oddělení jablonecké Městské knihovny, některé také obohatí knižní fond DDM Vikýř či Mateřského centra Jablíčko. Během příštího měsíce navíc magistrát pro vybrané dárce plánuje uspořádat speciální projekci v kině Radnice.