Při Dni otevřených dveří v rámci Týdne sociálních služeb, který právě probíhá, jej navštívil náměstek primátora Pavel Svoboda a primátor Petr Beitl.

Klienty nízkoprahového klubu jsou většinou děti a mladí lidé ze sociálně slabších rodin od 6 do 26 let, kterým sociální pracovníci pomáhají projít bez úhony prostředím s návykovými látkami, alkoholem, tabákem, prostitucí i hazardem, ale pomáhají jim i s učením.

„Pro některé z našich uživatelů je vzácnost, když se jim někdo dospělý individuálně věnuje. My to děláme, ale musí dodržovat přesně stanovená pravidla, aby mohli využívat i svá klubová práva," vysvětlil vedoucí Pavel Novák. Děti i mladí lidé tráví v Kruháči svůj volný čas, například mohou hrát hry, ping pong, muzicírovat a mají přístup k internetu. Ti starší se například učí psát životopisy, mohou si dělat úkoly nebo absolvovat doučování.

Vedle vedoucího v klubu působí ještě dva sociální pracovníci a doučování v současné době zabezpečují středoškolačky, které nyní studují na jablonecké obchodní akademii a samy donedávna byly klientkami Kruháče. „Přijetí našich dětí na střední školu je samo o sobě pro nás úspěch a jistá satisfakce," usmívá se Michaela Albrechtová, ředitelka Diakonie ČCE, která je provozovatelem Kruháče.

Klienti Kruháče mají rádi hudbu a rádi muzicírují. Nahráli dokonce některé své skladby a prezentovali se na internetu. Tím na sebe upozornili Idu Kalerovou, romskou zpěvačku, muzikantku, která čas od času hledá nové tváře do svého sboru Čhavorenge. Jablonecké děti se zúčastnily letos v březnu konkursu, který Ida Kelarová uspořádala přímo v Kruháči, v létě strávily 14 dní na soustředění sboru v Jiřetíně pod Jedlovou. Dnes večer tři z nich vystupují se sborem Čhavorengea Českou studentskou filharmonií v Rudolfinu.