close Sazka olympijský víceboj. info Zdroj: Deník zoom_in

Do Základní školy Pasířské zamířil David Svoboda, moderní pětibojař, který si v roce 2012 dovezl zlato z OH v Londýně. Děti si pod jeho vedením vyzkoušely šerm, jednu z disciplín moderního pětiboje, vedle střelby, plavání, běhu a jezdectví. Celkem pět stanovišť s různými úkoly plnilo na sedmdesát žáků. Stříleli na branku, skákali, běhali a nechyběly ani kotrmelce. „Připravil jsem si jednoduchý šermířský terč, aby si děti mohly vyzkoušet tento sport, trefit se kordem a proběhnout si i krátký slalom,” uvádí Svoboda.

ŠERM LÁKAL

Právě netradiční šerm lákal děti asi nejvíce. „Moc se nám tato událost líbí, nejvíc mě zaujalo šermování,” řekla Zuzka. Zato její kamarádku Báru lákalo nejvíce skákání žabáků. Akce se konala v rámci projektu Česko sportuje, do kterého se ZŠ Pasířská přihlásila. Z více než tisícovky škol bylo vylosováno 28 škol, kam vyrazily hvězdy českého sportovního nebe a mezi nimi i jablonecká. Šampiona Svobodu přivítaly děti s nadšením a do soutěží se pouštěly s vervou.

„Do projektu jsme se nezapojili poprvé. V loňském roce tak naši školu navštívila tenistka Iveta Vacenovská,” sděluje učitel Michal Šatra. Do soutěže se zapojila celá škola a cvičil každý. „Zaznamenávali jsme do systému různé disciplíny i to, jak se v nich děti zlepšují. Díky tomu jsme viděli opravdový posun, a to zejména ve sportovních třídách,” dodal Šatra. David Svoboda si děti ihned získal a dokonce neváhal odpovědět na jakýkoli dotaz. „Jako malý jsem zkoušel všemožné sporty. Trénovat jsem začal asi v devíti letech. Ale nikdy mi nešel basketbal a gymnastika,” prozradil Svoboda.

NA REKLAMU NEMYSLÍ

Olympionik na konci září oznámil konec své kariéry. Modernímu pětiboji se věnoval od svých šestnácti let. Se sportem ale skončit nehodlá. „Pokud nebudu muset, nikdy sportovat nepřestanu. Pouze opouštím vrcholový sport. Budu se moci věnovat dalším sportovním disciplínám, na které jsem neměl čas,” dodal nyní již bývalý vrcholový sportovec. Svoboda se nyní bude věnovat tréninku mladých pětibojařů. Veřejnost zná tohoto pohledného sportovce i z plakátů a reklam, touto cestou se ale prý jeho kariéra ubírat nebude.