O tuto značku, která je zárukou místního regionálního původu, se letos ucházelo 93 produktů od 27 výrobců. O logo soutěžily v devíti kategoriích, silné zastoupení bylo v kategoriích Masné výrobky tepelně opracované, Sýry včetně tvarohu a Alkoholické a nealkoholické nápoje.

Soutěž Regionální potravina je projektem ministerstva zemědělství určeným na podporu malých a středních zemědělců a producentů potravin v jednotlivých krajích České republiky. Oceněný výrobek získá právo zdarma užívat značku Regionální potravina po dobu čtyř let na obalu svého výrobku. V současné době značku nosí 475 produktů ze 13 regionů Čech a Moravy. Administraci značky provádí Státní zemědělský intervenční fond.

Každoročně se mohou producenti ucházet i o titul Výrobek Libereckého kraje roku z odvětví zemědělství potravinářství, letos bude vyhlášen již jeho 13. ročník. V květnu bude soutěž vyhlášena a zájemci budou mít šanci své výrobky přihlašovat, jejich zhodnocení provede odborná porota v červnu a v rámci Krajských Dožínek 2016 budou oznámeny výsledky.

„Za dobu existence soutěže známé i pod zkráceným názvem Výrobek roku Libereckého kraje o titul soutěžilo už téměř čtyři sta regionálních výrobků, což svědčí o velké zájmu. Očekáváme, že i letos se bude o udělení titulu ucházet hodně výrobců a tímto všechny k přihlášení vyzýváme," dodal Josef Jadrný, náměstek hejtmana pověřený řízením resortu životního prostředí a zemědělství.