Sociálně terapeutická dílna Občanského sdružení Fokus nahradí na přelomu června a července Chráněnou rukodělnou dílnu ve Spolkovém domě, kde jsou nyní zaměstnáváni duševně nemocní lidé. Podpora postižených se však z Jablonce nevytratí. Nové pracoviště bude podporovat pouze jinou skupinu postižených a nebude je již zaměstnávat.„Fokus Liberec poskytuje jak služby zaměstnanosti, tak sociální. Jelikož máme od začátku roku omezený příjem ze státního rozpočtu, rozhodli jsme se, že rukodělnou dílnu v Jablonci převedeme do sociálních služeb, na které finanční prostředky máme,“ vysvětlila vedoucí ekonomického úseku občanského sdružení Fokus Liberec Lenka Schneiderová.


Peníze se změnou chráněné dílny ve Spolkovém domě na sociální služby tedy úzce souvisí. Zatímco dříve zaměstnavatelé s více jak padesáti procenty postižených dostávali nárokové příspěvky, kterými pokryli i provoz dílen, nyní stát vyplatí pouze vynaložené mzdové náklady na zdravotně postižené zaměstnance. „Protože máme také rukodělnou dílnu v Liberci, byl by provoz dvou pracovišť nákladný. Navíc sociálně terapeutickou dílnu může navštěvovat více klientů,“ vysvětlila Lenka Schneiderová.


Na rehabilitaci pak bude moci docházet každý, kdo má problémy s komunikací, sociální dovedností, ve vztazích nebo mu i činí problém jednat se zaměstnavatelem nebo na úřadech.Těm, co přijdou o zaměstnání, nabídli pracovní příležitost v liberecké řemeslné chráněné dílně a nebo v kavárně Floriánka ve Spolkovém domě.


Občanské sdružení Fokus také čerpalo peníze z evropského programu SROP. Ten však letos v únoru skončil. Proto občanské sdružení zažádalo o příspěvek na částečnou úhradu provozních nákladů chráněných dílen i jablonecký Úřad práce.
„Minulý týden jsme schválili poskytnutí příspěvku na provoz jabloneckého pracoviště chráněné dílny Fokus Liberec pro rok 2008 ve výši sto tisíc korun,“ potvrdil analytik a mluvčí jabloneckého Úřadu práce Michal Holý. Dodal, že z celkového počtu nezaměstnaných eviduje jablonecký Úřad práce 425 osob se zdravotním postižením.

V rámci nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti poskytuje úřad práce příspěvky na provoz nebo zřízení chráněných míst, dílen a pracovišť či na příspěvek na zřízení chráněného místa k zahájení samostatné výdělečné činnosti osob se zdravotním postižením. „Tyto prostředky slouží k podpoře zaměstnávání osob se zdravotním postižením, které patří mezi rizikové skupiny uchazečů, a které mají problémy s pracovním uplatněním na trhu práce,“ konstatoval analytik jabloneckého Úřadu práce Michal Holý. Například v loňském roce úřad práce uvolnil na zřízení devíti pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením 1 178 000 korun a příspěvky na provoz činily celkem sedm set šedesát tisíc korun. „Ty jsme poskytli čtyřem chráněným dílnám zaměstnávajícím celkem 46 občanů se zdravotním postižením,“ dodal Michal Holý.