Online reportáž

Na Jablonecku je situace klidnější a to kvůli právě probíhajícím jarním prázdninám. Příští týden ale mohou rodičům nastat problémy. „Vůbec si nedokážu představit, že syn nepůjde do školy. Brala jsem si dovolenou na celý tento týden, další dny mi zaměstnavatel nebude chtít dát,“ přiblížila Blanka Vyhnalová z Jablonce.

Co je koronavirus?Zdroj: DeníkSe zákazem velkých akcí se musí popasovat jejich organizátoři. Zrušena je Velikonoční hala žactva. Největší přehlídka atletických nadějí z celé republiky se měla v sobotu 14. března konat v atletické hale Sportovního areálu Střelnice. „Napíšeme na web Českého atletického svazu, že akci rušíme. Místo organizace závodů, na které mělo přijet šest set dětí z celé republiky, nás čeká volný víkend,“ přiblížil Martin Michalský za pořádající TJ LIAZ Jablonec. Pro spolek znamená zrušení akce citelný výpadek na příjmech za startovné.

Předseda vlády Andrej Babiš (vpravo) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vystoupili 10. března 2020 v Praze na tiskové konferenci k aktuální situaci v souvislosti s výskytem koronaviru
Česko zakázalo kvůli koronaviru akce nad sto lidí. Školy zůstanou zavřené

Zrušena je i sobotní zastávka turné populární skupiny Mirai v jabloneckém Eurocentru. „Turné se ruší, bude přesunuto na podzim, do Jablonce se ale i tak těšíme,“ sdělil zpěvák Mirai Navrátil. Ostatně, personál Eurocentra se připravuje na zrušení hned několika akcí. „Zatím se díváme dopředu v horizontu deseti dní, akce rušíme,“ popsal jednatel společnosti, která sdružuje i jablonecká kina, Jan Zeman.

Obě jablonecká kina budou nadále promítat. Kino Radnice, které má kapacitu přes čtyři sta diváků, bude ale i na filmové hity poloprázdné. „Nastavili jsme prodej vstupenek na jednotlivá promítání na 99 diváků, což platí i pro menší kino Junior,“ doplnil Jan Zeman. Zcela uzavřeno ale bude Městské divadlo Jablonec. „Rušíme všechny kulturní akce na velké i malé scéně až do odvolání. O dalších krocích budeme včas informovat na webu, facebooku i instagramu divadla,“ sdělil ředitel divadla Pavel Žur.

Jablonecké okresní Sdružení hasičů odkládá konání II. kola Českého halového poháru v běhu na 60 metrů s překážkami zvané Jablonecké šedesátkování. Hasiči odvolali i mezinárodní závody Jablonecká hala dorostu a Jablonecká hala dospělých. Náhradní termíny, vzhledem k volným prostorám v hale, jsou stanoveny na 3. a 4. října a 10. a 11. října. Kdy která akce proběhne, organizátor upřesní.

Zavřená škola? 

V případě, kdy se uzavře škola z důvodu nějaké nepředvídané události, mohou rodiče požádat o ošetřovné. Na dávku má nárok zaměstnanec od prvního dne, kdy se stará o dítě mladší deseti let. Na starší školáky se ošetřovné čerpat nedá. Nárok na něj nemají ani živnostníci. Maximální doba pobírání dávky je devět dní, v případě samoživitelů 16. Rodiče se mohou v ošetřování jednou vystřídat.

Rodič musí ve škole požádat o tiskopis Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení. Dokument vyplní a předá ho svému zaměstnavateli, který ho odešle Okresní správě sociálního zabezpečení.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník