„Tento problém nás sužuje již druhým rokem. Zejména v podzimních měsících jsme v ranních a ve večerních hodinách ohrožováni na svých životech těmito přemnoženými zvířaty,“ popsal obyvatel jablonecké části Proseč Karel Pauch.

Podobné problémy řeší obyvatelé dalších okrajových částí města. „Skupiny divokých prasat už nepotkáte jenom v noci, ale v jakoukoli denní hodinu, přičemž se prasata nezdají ani náhodou plachá,“ popsal Marek Milichovský, kterého trápí výskyt divočáků na Žižkově vrchu.

Myslivci nelení. „Momentálně se lov divokých prasat odehrává v katastru Proseče prioritně v lokalitě s místním názvem U smeťáku a Jëgermein. Od dubna bylo v Jablonci uloveno 29 kusů divokých prasat,“ přiblížila Petra Němečková, která se na jabloneckém magistrátu stará o lesy a myslivost. Problém s divokými zvířaty mezi domy řešili myslivci a úředníci už v roce 2018. Tehdy se ale zvířata pohybovala v blízkosti obydlí v podstatě jen v noci.

Pozor na mladé

Myslivci jsou si nebezpečí vědomi, varují ale ne před dospělými jedinci, ale před výskytem selat. „Nebezpečné je, když se dostanete mezi bachyni a selata, kdy by vás mohla bachyně považovat za potencionálního predátora. Poté je schopna zaútočit,“ popsal předseda Okresní myslivecké rady Václav Langr mladší.

I když divokých prasat odloví myslivci v okrajových částech Jablonce každoročně desítky, problém se natolik prohloubil, že nyní hledají vhodná místa pro odlov pomocí odchytových klecí. „Je však nutné nejdříve najít vhodné místo,“ poznamenala Němečková.

Odchytové klece se myslivcům osvědčily třeba v Ústí nad Labem. Zatím největší úlovek se podařil v části města Střekov, kde se do klece chytilo za jedinou noc devatenáct mladých divočáků. Jejich postřílení vyvolalo ale i vlnu kritiky. Lidé poukazovali na „masakr“. Podle Státní veterinární správy je ale tento postup legální. Je dokonce součástí celého souboru opatření, vydaného v souvislosti se snahami zabránit šíření afrického moru prasat. „Bylo vydáno mimořádné veterinární opatření, které tyto nestandardní způsoby lovu umožňuje,“ informoval ředitel sekce veterinární správy pro Ústecký kraj Daniel Macháček.

Zvířata ztratila plachost

Proč se divoká prasata odvažují tak blízko k lidským obydlím? „Ve volné přírodě už kanci kvůli přítomnosti člověka nemají klid, ztrácejí plachost a stěhují se mezi paneláky, kde jsou pro ně lidé mnohem čitelnější,“ vysvětlil předseda mysliveckého spolku Diana Roman Jansta.

V okolí lidských sídel a v městských parcích nacházejí divočáci dostatek potravy. Prase je všežravec, který nepohrdne jakoukoli pochutinou. Na loukách ryje, vyhledává housenky, žížaly a drobné hlodavce. V parcích nejenže může rýt, ale také nachází velké množství plodů lesních dřevin, kterých je v letošním roce dostatek. Samozřejmě nepohrdne ani zbytky jídla v blízkosti popelnic.

Člověk si za to může sám

Není moc možností, jak se výskytu prasat bránit. V první řadě jde o to udržovat pořádek kolem kontejnerů a popelnic. „Bohužel chování občanů, tedy vysypávání trávy a rostlinných zbytků na kraj lesa způsobuje, že prasata se čím dál více přibližují k obytné zóně,“ doplnila Němečková.

I když obyvatelé cítí, že divokých prasat je v okolí Jablonce moc, není to tak úplně pravda. Oproti zbytku republiky jsou jejich stavy na Jablonecku trvale nižší. „Jablonec je obklopen převážně lesními pozemky. Pro divoká prasata atraktivních zemědělských ploch je zde minimum,“ vysvětlil Langr.

Stejnou tezi pro Deník potvrdil i Vlastimil Waic z Českomoravské myslivecké jednoty. „Sami vytváříme černé zvěři ideální životní podmínky pěstováním kukuřice či obilí v rozlehlých lánech sahajících až na hranici lesa. Tlupy prasat se na jaře v takových polích usadí a přesouvají se jen mezi nimi podle toho, kde právě roste či dozrává vhodná potrava,“ popsal.

V českých podmínkách může samec prasete divokého vážit 100 kilogramů. Zdokumentované případy ale uvádějí kance zastřeleného ve Francii vážícího 277 kilogramů. V Rumunsku a Rusku se údajně prohánějí i tři sta kilogramů těžcí kanci.