Projekt představuje tři země, ze kterých členové tohoto neformálního sdružení zájemců o umění Suiseki pocházejí. Přesněji jde o účastníky z Polska, Slovenska a Česka.

Představili také místního člena

Duchovním otcem a zakladatelem je pan Igor Bárta, prezident Evropské asociace suiseki, který dal dohromady pracovní skupinu v současné době čítající 15 členů, od nichž se očekává aktivní činnost ve tvorbě, při přípravách výstav a v neposlední řadě i formou přednášek na téma geologie, sběru, péče o kameny, výrobu podložek a výstavních stolků. V neposlední řadě se členové starají také o prezentace suiseki a osvětu na toto téma.

„Centry tohoto dění jsou na Slovensku město Hlohovec, kde v loňském roce proběhla první výstava tohoto projektu, v Polsku město Krakow a zde město Smržovka, odkud pochází jeden ze členů skupiny Miroslav Kment," prozradila za organizátory Marie Zmrzlá, která si při zahájení připravila podrobnou přednášku o Amfibolitech. Tento kámen, který se zde v době kamenné (5 500 let př.n.l.) těžil a zpracovával, můžete najít také v korytě Kamenice.

Pojem suiseki je zkrácenou formu japonského slova san-sui-kei-seki. Ten v sobě zahrnuje přírodu, hory,vodu a celé skalní formace. Jde o umění pozorovat a oceňovat skutečnou krásu kamenů, které po tisíce formovala pouze příroda, které mají svoji magickou sílu. „Za výstavou přijeli lidé z širokého okolí," prozradila včera vedoucí kulturního střediska Magda Rajtarová.