Právě nyní se zpracovává projekt na regeneraci jabloneckého sídliště Šumava. Ve čtvrtek 1. prosince od 17 hodin projektanti představí v jídelně zdejší školy zapracované návrhy obyvatel. „Cílem je přeměnit sídliště Šumava na víceúčelový celek a tím vylepšit obytné prostředí," vysvětlil Lukáš Pleticha, náměstek primátora.

Jako největší problém obyvatelé sídliště cítí parkování, které požadovali zvětšit místy i na úkor zeleně. „Autoři projektu projdou s lidmi jednotlivé lokality a upozorní je na změny," popsala Zuzana Bencová z oddělení investiční výstavby.

„Práce na obnově jednoho z nejstarších jabloneckých sídlišť by se měly rozdělit do osmi etap v průběhu osmi let, z nichž v každém roce by mělo být k dispozici zhruba deset milionů korun. Peníze na obnovu chceme získat z dotačních prostředků programu Ministerstva pro místní rozvoj," popsal Lukáš Pleticha.

„Peníze jde použít jen na obnovu veřejných prostranství, nemůžeme za ně opravit žádnou budovu," upřesnil náměstek.

VÍCE ZELENĚ A PARKOVÁNÍ

Obyvatelům se nelíbí velké množství asfaltových ploch, z nichž některé by nahradili trávníky až k domům a srovnali terén.

Spolu s projektanty již navrhli nové chodníky, posunuli autobusové zastávky, přidali přechody, jindy současné schodiště vyměnili za pohodlnější a širší. Drobně doplňovali zeleň, ve Vysoké ulici navrhli hned celou alej, změnili orientaci posezení, kontejnerová stání přesunuli více mimo přímý pohled, ale tak, aby byla dobře přístupná pro svozovou techniku. Modernizovali sportoviště, doplnili místo ke grilování.