„Holčičku jsem pojmenoval po půvabné moderátorce Světlaně Witowské, které jsem při nedávném rozhovoru v Událostech, komentářích slíbil, že další holčičku odloženou do babyboxu pojmenuji Světlana,“ prozradil zakladatel schránek pro novorozeňata Ludvík Hess.

Důležité je však to, že holčička je zdravá a má se k světu. „Bude zřejmě narozená v nemocnici,“ uvedl primář dětské ambulance v Turnově Jaroslav Frömel. Světlana je 179. odloženým děťátkem v ČR, 17. letošním a prvním turnovským. Skóre „holky versus kluci“ zvýšila na 104:75. O jejím osudu nyní bude rozhodovat oddělení sociálně právní ochrany dětí.

ZAMÍŘÍ K PĚSTOUNŮM

„Nalezené děti v babyboxu jsou po propuštění z porodnice umístěny u pěstounů na přechodnou dobu, kde čekají na svůj další osud. Soud totiž musí rozhodnout, že je dítě právně volné, aby mohlo jít do náhradní rodinné péče, a to buď formou osvojení, či dlouhodobé pěstounské péče,“ uvedla mluvčí libereckého magistrátu Jana Kodymová.

Babyboxy fungují v každé větší nemocnici v kraji. Disponuje jím krajská nemocnice v Liberci, špitál v České Lípě, Jablonci i Turnově. Zde schránku pro odložené děti otvíral Ludvik Hess 12. srpna 2015 společně s tehdejším ředitelem nemocnice Luďkem Nečesaným, který je takzvaný babyboxový ředitel, s Hessem jich totiž otevřel celkem pět.

Zatímco v liberecké nemocnici, kde byly ve schránce o teplotě 28°-30°Celsia, nalezené čtyři děti, v jablonecké jsou na tom stejně jako v Turnově. „Za tuto dobu jsme měli jedno miminko v roce 2011, tedy rok po zahájení provozu babyboxu v naší nemocnici,“ informovala mluvčí jablonecké nemocnice Petra Hybnerová s tím, že jejich jediné odložené miminko byla holčička.

V České republice je zřízeno celkem 75 babyboxů a jejich dvířky prošlo 179 dětí. Díky těmto schránkám má dítě šanci na další život v nové rodině a neocitne se v nebezpečném prostředí v případě, že se o něj matka nemůže nebo nedokáže postarat.